Undrar hur ni gjort med CAE sjuka getter.......
*symtom etc
Din fråga om "symptom" är väldigt svår att svara på, eftersom CAE-viruset yttrar sig på väldigt många olika sätt. Detta beror förmodligen på att det som buntas ihop under namnet CAE (numera även ihopbuntat med fårens Maedi-Visna-virus under namnet SRLV - Small Ruminant LentiVirus) är många - ett 20-tal har jag för mig - olika stammar av virus som yttrar sig på lite olika sätt och är olika aggressiva.
De "vanligaste" symptomen är artrit (ledinflammation) och encefalit (hjärnhinneinflammation), det är därifrån namnet kommer (
Caprine
Artritis
Encephalitis). Andra symptom kan vara mer diffusa och i princip bero på vad som helst - t ex avmagring, juverproblem, lunginflammation och liknande. Det är som
ninna b skriver - CAE tillskrivs i princip alla sjukdomar som en get kan drabbas av....
Förmodligen är det så att en get i toppform klarar av att bära på de flesta olika formerna av viruset utan att bli sjuk, men om något händer som gör att hennes immunförsvar får jobba lite extra eller försvagas, t ex av stress i form av ny miljö, bråk i flocken, ett kraftigt parasitangrepp, en sårskada, en hundattack eller varför inte en blåtungevaccination, så får CAE-viruset en chans att angripa och då bryter sjukdomen ut. Då kan den yttra sig på många olika sätt beroende dels på vilken virustyp det är, dels på vilka andra bakterier/virus som finns i kroppen.