Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Rabarbermarmelad med rom  (läst 2101 gånger)

Lars Pers Maria

  • Inlägg: 753
    • -
Rabarbermarmelad med rom
« skrivet: 19 jun-12 kl 23:26 »
...eller nån annan sprit. Tänkte hälla rom i rabarbermarmeladen och undrar lite över hur mycket. Någon som gjort det och kan tipsa?
Nybyggarkvinna från förförra seklet. Pånyttfödd bondesjäl som vill hålla släktgården vid liv och inte glömma gamla kunskaper. Man o tre stora barn.
Getgård med ostproduktion, ett par hästar, höns, ankor, råttfångare, highländare, anställd islandshund och en tax som lagårdskatt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

684 gäster, 4 användare (1 dolda)
Hantverkaren, Boreal Woodswalker, Dyane68

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser