Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Funderar på ett par getter.  (läst 1577 gånger)

Fåraherden

  • Inlägg: 485
    • -
Funderar på ett par getter.
« skrivet: 06 jun-11 kl 20:59 »
Hej!
Har lång erfarenhet av får och har nu fått frågan om jag kan ta hand om några getter.
Ett antal frågor. De finns säkert i gamla trådar men...

Går det bra att ha getter och får i sällskap? Mina får är hornbärande. Tänker bland annat på bocken. Hur går han ihop med baggar? Bryr de sig överhuvudtaget om varandra?

Kan man ge getter ensilage?

Myten säger att getter gärna äter nässlor. Stämmer det?


Familjefåraherde med totalt cirka 30 tackor. Blandras och renrasig gute. Också delaktig i vallodling och skötslen av cirka 15 herefordkossor.

ninna b

  • Gäst
SV: Funderar på ett par getter.
« Svar #1 skrivet: 06 jun-11 kl 21:26 »
Vi har både får och getter... getterna tar för sig mer än vad fåren gör men om dina får har horn så kan dom kanske sätta sig i lite mer respekt.
Våra bockar slår sig gärna ihop med baggarna och har ett eget killgäng. Ibland har det hänt att dom har rykt ihop under brunsten, det har väl mest varit en kullig bock som vi har fått sätta undan för att han har fått för mycket däng.

Vi utfodrar med hösilage/ensilage och det går bra.

Våra getter äter inte nässlor förrän dom har blommat, man kan slå dom och låta dom torka och då äts dom med förtjusning.

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Funderar på ett par getter.
« Svar #2 skrivet: 07 jun-11 kl 06:24 »
Om Du har blandat bete så kommer de att börja i varsin ända:  Fåren börjar på marken och getterna börjar med löv och sly.  Men båda kan äta alltihop.

De har lite olika socialt system och därmed språk.  Bland annat har getterna starkare symptom på sin brunst, med påföljd att bockarna inte bryr sig om tackornas brunst, medan getternas brunst aktiverar både bockar och baggar.  När de slåss, så är getterna mera ceremoniella, och dansar omkring på bakbenen innan de brakar ihop.  Två baggar backar och springer tills det tar emot.  En bock brukar få baggen i magen, och tycker då att baggen inte följer reglerna.  "Och då behöver jag inte göra det heller, här har du!!!"  Men så länge det inte gäller riktig rangstrid, så brukar de inte bry sig så mycket om varandra.  Ofta blir det två gäng som råkar bo på samma ställe, med god grannsämja, men de håller ihop var för sig.  De har även olika vanor när de betar.

Och ja, getterna är betydligt mera vakna och aktiva.  Behöver mera omväxling i fodret, och blir därmed svårare att stänga.  Men om betet är gott, så går de rätt snällt på sin sida om stängslet.  Här finns dock en del trådar med rapporter om getter som forcerar diverse stängsel för att få vara hos människorna.   ::) :-*
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.

 

mosesmia

  • Inlägg: 261
    • Lappland
SV: Funderar på ett par getter.
« Svar #3 skrivet: 07 jun-11 kl 14:14 »
Hej
Vad jag upplever med mina får och getter, är att på sommaren i stora sommarhage går det bra. Det finns gott om plats och framförallt mat. Men på vintern när de blir utfodrade i höhäcken, då blir det problem. Getterna är väldigt dominanta och visar klart och tydligt att de är dom som bestämmer och upptar 75 % av höhäcken. Och då har jag 15 st får och 2 getter. Och höhäcken år 10meter lång. Spelar ingen roll att getterna ätit färdigt, det är deras höhäck.
Så vi har helt enkelt byggt en egen vinterhage åt getterna. Jag tyckte det var så hemskt att hela tiden se fåren bli bortstångade.

/Mia
Bor på landet med våra Lappgetter, Värmlandsfår, Fjällnäsfår, Bin och några kaniner.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

451 gäster, 1 användare
eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser