Jag skulle föreslå BARF. Inte svårt eller kompicerat om man kan räkna lite grann. Min gammelkatta hade i åratal varit väldigt smal och tuffsig i pälsen, matt. Trodde att hon inte hade långt kvar. Åt gjorde hon och var lika pigg som vanligt. Åren gick och vår pojkatt tappade plötsligt hullet. Fick för mig att prova BARF. Vilken skillnad det blev på honan. Hon lade på hullet och pälsen blev mycket glansigare.
Idag bor bara min gamla katta hos oss. Hon har blivit senil, tvättar sig inte själv och är av den anledningen inte så fin i pälsen. Men det är lätt att fixat eftersom hon accepterar att bli duschad. Snart är hennes dagar slut, men till dess plockar jag fram tigern i henne och ger henne hjärta, köttbitar, kycklingvingar och annat smått och gott. Lade ner ett av hundarnas märgben en gång och attans vilket litet monster som kom fram.

Jag kör inte ren BARF utan har torrfoder brevid som hon kan äta utav när hon vill också.
Är någon intresserad av % satser som man kan använda vid BARF kan jag leta rätt på dem. Har dem inte i huvudet vid den här tiden på dygnet. Det börjar bli sovdags.