Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Havre  (läst 3796 gånger)

hillmut

  • Inlägg: 34
    • Värmland
Havre
« skrivet: 21 apr-11 kl 21:29 »
Några frågor om havre.
Vad är bäst när man ska så havre höst eller vårplöja?
När ska man så?
Ungefär hur mycket får man på ett hektar?

Existens?

  • Gäst
SV: Havre
« Svar #1 skrivet: 07 maj-11 kl 10:44 »
Om du plöjer på våren eller hösten avgörs inte av grödan utan vad du har för jord. har du sandjord kan du plöja när som helst, medan om du har lerjord ska du absolut sträva efter att pöja den på hösten, så jorden får frysa sönder över vintern.
Men allmänt fungerar det bättre att plöja på hösten.
Plöjer man på våren och det blir en torr vår, så är risken stor för väldigt dålig skörd eftersom plöjningen torkar ut jorden, och bryter fukten som kommer underifrån.

Havre är en rätt tacksam växt som inte ställer så stora krav, men du ska alltid sträva efter att så så tidigt som möjligt, det gäller alla grödor. Och det innebär ju innan 15 maj i ditt område.

Med goda förutsättningar och gödsling borde du kunna få 4 ton/ha.

tench

  • Inlägg: 764
    • -
    • Solrot
SV: Havre
« Svar #2 skrivet: 12 maj-11 kl 22:05 »
Existens,
är inte utlakningsrisken mindre ifall man vårplöjer sandjorden? Åtminstonde i södra delen av Sverige.
Men det kanske är mer aktuellt i grönsaksodling då man ofta har tillgång till bevattning. Annars lär ju vårplöjning vara ett bra sätt att snabbt få upp jordtemperaturen.
En pragmatiskt lagd trädgårdsmästare, natur- och datatekniksromantiker med drömmar om framtida yrkesodling.
Skriver om natur, grönsaksodling m.m. på http://solrot.se
Må gott \o/

Existens?

  • Gäst
SV: Havre
« Svar #3 skrivet: 13 maj-11 kl 07:16 »
Jo, det är riktigt, och dessutom får man ju extra eu-pengar för att vårplöja.
Men på lerjord tycker jag inte de pengarna överstiger risken med att få en katastrofskörd på en vårplöjd lerjord.

 

tench

  • Inlägg: 764
    • -
    • Solrot
SV: Havre
« Svar #4 skrivet: 13 maj-11 kl 16:50 »
Nä, det kan jag förstå. Frostsprängning är ju bra för att få till strukturen och sen kan det ju vara lite lurigt att kunna komma ut tidigt på en lerjord.
Var det något annat som du tänkte på?
En pragmatiskt lagd trädgårdsmästare, natur- och datatekniksromantiker med drömmar om framtida yrkesodling.
Skriver om natur, grönsaksodling m.m. på http://solrot.se
Må gott \o/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

458 gäster, 1 användare
eka

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser