Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad göra med bambu?  (läst 2356 gånger)

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
Vad göra med bambu?
« skrivet: 12 nov-10 kl 22:22 »
Hej hittade några bambupinnar 3-4 cm i diameter och ca 1.5 m långa. Har kluvit dem i 6 strimmor och funderar på att göra någonting men kommer inte riktigt på vad... alla tips är av intresse. Visa gärna bilder, det kan vara praktiska såväl som prydnadsföremål!
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

jenses

  • Gäst
SV: Vad göra med bambu?
« Svar #1 skrivet: 12 nov-10 kl 23:41 »
fiskespö, BDSM-attiraljer, blompinnar, ...

pjotr nikodim

  • Inlägg: 6
    • Dalarna
SV: Vad göra med bambu?
« Svar #2 skrivet: 19 nov-10 kl 11:55 »
Åh! Bambu är fint!
 Jag skulle tro att det är ypperligt när man vill göra något som är både mycket lätt och starkt.
I Asien verkar de kunna bygga superlätta men starka byggnadsställningar av bambu. Även när de renoverar skyskrapor.
Annars brukar man ju ha bambu i drakar.
 Vi har någon slags persienner som släpper igenom ganska mycket ljus av bambu.

skiesabove

  • Inlägg: 1701
  • Permakultur med häst
    • Norrbotten
SV: Vad göra med bambu?
« Svar #3 skrivet: 19 nov-10 kl 11:58 »
Spaljé
//Lina

 

emil.a

  • Inlägg: 54
    • Småland
SV: Vad göra med bambu?
« Svar #4 skrivet: 30 nov-10 kl 13:06 »
jag såg ett späänande musikinstrument gjort av två banbupinnar (klyvda) två burkar av olika storlekar lite läderbitar å en sträng till stålstränggitarr. jätterolig ock kunde leka iväg ganska mycket på den<<bambut i ddet hela fungerar som ett "svajj".. om det nu skulle vara för intresse förklarar ja gärna vidare i detalj<tror det ska va ganska enkelt att bygga, då ja inte har testat själv..
vad annars.. kanske ett snyggt diskställ, tavelram, grytunderlägg, ? personligen skulle ja göra ovanstående eller spaljé

//Emil
fritt å fint <3


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

388 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Rotade fram denna då ja nyss fått barn. Bra förklarat i "från tröja till blöja" som sagt.. gott o blandat!!!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser