Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Smörblommor  (läst 4476 gånger)

Joachim

  • Gäst
Smörblommor
« skrivet: 15 jun-04 kl 14:03 »
Hej, har idag lite olika betesmark till hästarna, men där växer mycket smörblommor, samt att det blir ganska stora rätor, om man skaffade får, hade dom ätit av smörblommorna? vissa säger att dom gör, vissa inte, eller ska man skaffa getter istället kanske?

Inte så att vi skulle skaffa får bara för att bli av med ogräset, plats och viljan finns ändå!

Småbrukaren

  • Gäst
Re:Smörblommor
« Svar #1 skrivet: 15 jun-04 kl 15:27 »
Hej!

Vi har både hästar och får (och stutar) För att bekämpa parasiter och hindra ogräs låter vi de olika djurslagen växelbeta hagarna. Våra gutefår äter smörblommor trots att det är giftigt. Hittills har det inte gett upphov till något problem. Smörblommor tyder på gott om kväve och svagt betestryck/bristande putsning. Om smörblommorna slås av och torkar blir de ofarliga att äta även för hästarna.

Problemet med hästar är att de lägger spillningen på samma ställe alltid så att det blir väldigt koncentrerat med gödsel på vissa bitar. De andra djuren betar ogärna där. Man kan dock försöka mocka bort en del hästgödsel och använda den i andra odlingar eller också kan man låta bli att ha hästarna i en hage ett år och enbart låta något annat djurslag beta där. Putsa av hästarnas gödselrator så blir det inte så mycket ogräs!

Fåren äter även skräppor i viss utsträckning, framförallt på våren. Dessa brukar det finnas gott om i hästhagar och hästarna äter absolut inte dem.

Växelbete/sambete mellan olika djurslag är alltså att föredra både ur betes- och parasitsynpunkt.

Skogstorpskan

  • Gäst
Re:Smörblommor
« Svar #2 skrivet: 15 nov-04 kl 10:26 »
Citera
Problemet med hästar är att de lägger spillningen på samma ställe alltid så att det blir väldigt koncentrerat med gödsel på vissa bitar. De andra djuren betar ogärna där. Man kan dock försöka mocka bort en del hästgödsel

Lite "off-topic", men blir nyfiken om du har nån åsikt: Jag har hört att man vid s.k. betesputsning även sprider hästgödseln (dvs att aggregatet gör detta), och att det skulle vara fördelaktigt för betet. Jag är lite tveksam till detta, eftersom det ju finns en orsak till att hästarna inte äter ratorna nämligen att undvika att bli smittade av sina egna parasiter. Sprider man gödseln så sprider man ju även parasiterna, och "lurar" hästarna att äta dem.

Småbrukaren

  • Gäst
Re:Smörblommor
« Svar #3 skrivet: 15 nov-04 kl 11:44 »
Hej!

Betesputsaren sprider ut gödseln och den blir därför jämnare fördelad vilket givetvis är positivt för betet. Nackdelen är förstås att även parasiterna sprids ut så att risken för hästarna att få i sig dem när de betar kan öka. Om man putsar direkt efter en avbetning och sen inte låter samma djurslag (hästar i det här fallet) återkomma till det betet mer den säsongen utan istället betar med ett annat djurslag tror jag inte att problemet är särskilt stort.

På mindre ytor där det kanske mest är brännässlor som växer går det ju lika bra att slå med lie. Då slår man ju inte så nära marken att liebladet går i gödseln. Även när man putsar maskinellt kan man ju ställa höjden på putsare så att den inte går ända ner i marken/gödseln.

Gödseln från djur som inte avmaskas bryts ner väldigt snabbt och då är inte risken så stor att den sprids ut av putsaren. Gödseln från djur som t ex går med kapsel ligger kvar onedbruten mycket länge. Då innehåller den förhoppningsvis inga parasitägg men om den smetas ut över betet blir det ju osmakligt att beta...

Sen är det ju precis som med alla djur att vuxna, friska individer som har bra tillgång på foder och mineraler klarar av en viss parasitsmitta utan att bli sjuka. Unga eller nedsatta djur är alltid mer känsliga och de måste man alltid försöka skydda genom att erbjuda dem ett så parasitfritt bete som möjligt om man nu inte vill hålla på med mer eller mindre rutinmässig avmaskning.

Hälsningar Småbrukaren (som gillar att slå med lie...)

 

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Smörblommor
« Svar #4 skrivet: 02 jul-10 kl 22:29 »
Får av naturligare slag äter både smörblommor, hundkex, skräppa och jättehundloka. Allt utan att må dåligt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

504 gäster, 1 användare
CorneliusK

* Forum

* Om tidningen Åter



- En tidning med djupa rötter.
/Margit

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser