Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vattenmelon  (läst 4624 gånger)

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
Vattenmelon
« skrivet: 02 maj-10 kl 10:53 »
Har sått vattenmelon i 2 omgångar nu men dom bara dör..  :-\
Satt fröna i såjord och vattnade och satt över plast.
Dom kommer upp alla och växer, men efter några dagar så dör dom.
Vad gör jag för fel?
Har satt både egentagna och köpta frön.
Skulle vara jätte snällt om nån hade bra råd om hur man gör på bästa sätt när man sår vattenmelon. Nån som sått tidigare som är erfaren?

Tack på förhand //Ellen

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Vattenmelon
« Svar #1 skrivet: 02 maj-10 kl 11:09 »
Hur ser de ut när de dör?

Det kan vara för mycket eller för lite vatten, för lite näring, för hög luftfuktighet, för varmt eller för kallt, för lite ljus...

Småplantor är tyvärr känsliga, det kan vara alla möjliga skäl till att de dör.

Växter som växer snabbt, som pumpa, gurka, vattenmelon kan gärna sås i lite större krukor, 2 per kruka. Så i vanlig planteringsjord, såjord är för näringsfattig. Ställ ganska varmt, nära ett element tills de kommit upp, och täck gärna med plast. När de kommit upp ska de stå lite svalare, men inte under typ 15 grader, ljust och inte för hög luftfuktighet. Vattna gärna på fatet, de är känsliga för fukt på rothalsen. Efter 2-3 veckor måste man ge dem näringsvatten. Låt dem inte bli för stora innan du planterar ut dem, de växer snabbt och knäcks lätt. Meloner ska odlas i växthus eller odlingstunnel, bara de allra varmaste och längsta somrarna blir det ett ok resultat på friland. Glöm inte att de är extremt köldkänsliga, natttemp över 10 grader, helst varmare om de inte ska förlora i tillväxt. Kallare än typ 5 grader och de dör. Avhärdning måste ske omsorgsfullt.

Tyvärr är förodling lite omständligt och tidskrävande, men när man lyckas så är resultatet värt besväret.

Lycka till!
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Vattenmelon
« Svar #2 skrivet: 02 maj-10 kl 18:39 »
Hmm.... jag har ju gjort allt som man ska men ända dör dom.
Dom liksom viker sig uppe i toppen  ???

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Vattenmelon
« Svar #3 skrivet: 02 maj-10 kl 18:46 »
Hur långa är de då? Behöver kanske en pinne som stöd? Annars tror jag på oregelbunden vattning. Om de torkar ut och sedan får vatten kan just detta ske. Tror att det beror på att de drar upp för mycket vatten till bladen snabbt, utan att stjälken hinner anpassa sig.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

 

Nelle

  • Inlägg: 59
    • Blekinge
SV: Vattenmelon
« Svar #4 skrivet: 23 jun-10 kl 17:17 »
Okej ska tänka på det nästa år :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

649 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser