Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kaniner  (läst 3565 gånger)

mazze

  • Inlägg: 672
    • Småland
    • Komålen
Kaniner
« skrivet: 10 jun-10 kl 07:25 »
Har problem med vildkaniner i min trädgård. Skall plantera ut lite tomatplantor och pumpaplantor. Behöver man hägna in de plantorna?
Har en massa kor, höns, ankor, får o hundar. Vänligen läs vilka raser jag har på min hemsida.

grimbart

  • Inlägg: 4821
  • fångstman/jägare söker uppdrag!!!
    • Västergötland
SV: Kaniner
« Svar #1 skrivet: 10 jun-10 kl 07:45 »
åh din lyckost ;D hängna du in dem för säkerhetsskull... jaga kanin och gör dig en god gryta ;)
Fjäderfän och kaniner

 

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Kaniner
« Svar #2 skrivet: 10 jun-10 kl 07:59 »
Tomater äter de inte, tomatplantor är giftiga för kaniner, precis som potatisplantor. Pumpaplantor kan de kanske äta, men de är håriga och troligen inte så goda. Om du har sniglar så äter de gärna både pumpaplantor och tomatplantor.

Ska du odla i många år på det stället så är det troligen en god idé att hägna in odlingarna. Det hjälper dock inte mot sniglarna, tyvärr.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

652 gäster, 1 användare
Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen!
/Gabriella S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser