Kolla i fårtrådarna så hittar du jättemycket svar på dina frågor. Rovdjurstängselsbidrag kan man nog glömma, det krävs nog att man 1) Har får som levebröd och 2) att man förlorat får till rovdjur. Har du inte så många får så kan du bygga (ganska) rovdjursäkert ändå. Antingen med bara el, eller med el och fårnät. Googla Viltskadecenter så hittar du mycket tips.
Gällande vindskydd så har mina i vinter bott i den gamla inbyggda gödselstacken. Vindtäta väggar samt tak, med en öppen gavel mot söder. Nu bor jag iofs i Småland, men denna vinter kändes ganska sibirisk... Även om det inte var -30. Kyla klarar fåren bra bara de har ullen kvar samt halm att ligga i och hö att äta. Regn är betydligt tråkigare för fåren än kyla.
Lamm kan du skaffa första våren, eller vänta om du känner dig osäker, men skaffa inte bagge innan du vill ha lamm för det är snudd på omöjligt att hålla en ensam bagge ifrån brunstiga tackor.
Helsingefår kan jag inget om, jag har dock Roslagsfår själv. Världens bästa ras om du frågar mig

/JBF