Hö

Startat av Lianne, 10 Feb-10 kl 11:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Lianne

Har hö kvar sen dotterns hästar såldes och nu undrar jag om jag kan ha någon användning av detta till mina framtida höns eller om jag ska ge bort det.
Kan man använda det i reden eller kan hönsen äta hö? Tacksam för svar :)
Har Hedemora höns, hund och tre katter

Troy McClure

Hö går väl att använda som strö, och i reden, även om det känns lite overkill. Mina höns äter inte hö, även om de hittar en del godsaker i det som de sätter i sig. Men det mesta blir kvar.

Soshila

Jag har hö hos mina. De äter de små fina bladen och stråna och lämnar resten, det är nyttigt för dem. Dock lär det finnas en risk att de sätter i sig ett långt torrt strå som sedan sätter stopp i krävan.

Lianne

Vårt hö är hackat så då kanske risken är mindre att det fastnar men de kanske äter upp det om jag lägger det i redena?
Har Hedemora höns, hund och tre katter

Eko-Trädgård

hej,

jag har haft hö till mina med upplevde de som om att den drog åt sig fukt... och den var tungt när man skulle skotta ut det.

mvh

Jonathan
www.eko-tradgard.se
Ekotradgard@outlook.com
webbshopp www.ekotradgard.tictail.com

Lianne

Ok. tack för svaren, har ju bara 7 balar kvar så de kan nog komma till användning ändå.
Har Hedemora höns, hund och tre katter

honsagg11

Jag använder det ;)
Det funkar kanon och det värkar inte :D
som så vassa strån i värpredena
Brahma loman Dvärgkochin Mille Fleur Maran skånsk blomme
http://www.honsgarden.dinstudio.se/news_1.html


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

499 Gäster, 1 användare
Lilla hagen