Bra idé med digitakameran, blir att fota en del men blir kanske inte så roliga bilder precis. Får ta ett djupt andetag... Hoppas det andra virket är ok men det knarrar på ett par ställen i båda rummen. Går säkert att fota under köket också. Finns ett par "ventiler".
Ja är det t.ex. röta mögel som dom finner under golvet så kommer jag att åtgärda det. Lejer då någon för det, kan inte så stora arbeten själv. Blir då säkert utbyte av någon timmerdel också ve o fasa

.
Ska försöka fixa luckor nu när det är specialpris på inspektionen under golvet men hade tänkt att åtgärda i vår. Är lite mycke nu.
Strular på just nu - jordkällaren 1,5 m från huset har fått lutning mot torpet så den måste snarast bort. Har precis rivit boden ovanpå jordkällaren, riva är en sak o bygga en annan, svårare. Blir att dränera bakom huset också och det blir om ett par veckor när grävarn kommer o schaktar bort "kullen".
Försöker nog göra luckor själv eftersom det nu inte spelar så stor roll hur det ser ut till i vår. Lägger väl någon slags stödregel mellan reglarna som någon trälucka av nåt slag får vila på. Men det vore bra att kunna ha infällda gångjärn på nåt sätt. Luckorna blir ändå under soffan o en under sängen så de kommer inte att direkt synas.