Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  miljövänliga varma golv? nån som har tips  (läst 2021 gånger)

Elinor

  • Inlägg: 5
    • Västergötland
miljövänliga varma golv? nån som har tips
« skrivet: 30 jul-09 kl 23:53 »
Har köpt en kolonistuga och ska byta golv i minst ett och mest tre av rummen. Vill ha ett miljövänligt alternativ, att det ska vara välisolerande/varmt och inte allt för dyrt.

Hade en idé om kork, men det verkar vara svårt att få tag i och dyrt. Men det verkade bra för sin isolerande effekt. Närmst till hand ligger att lägga en linoliummatta...

Tips och kommentarer tas tacksamt emot.

Elinor

Pjöllerberg

  • Inlägg: 2561
    • Blekinge
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #1 skrivet: 30 jul-09 kl 23:54 »
Skurgolv och trasmattor?

Chaan

  • Inlägg: 1069
    • -
    • chaaniversum
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #2 skrivet: 31 jul-09 kl 00:19 »

Golv blir inte direkt varma om man inte värmer dem. Lergolv med ingjuten vattenburen värme är en hit.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14062
    • Medelpad
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #3 skrivet: 31 jul-09 kl 10:44 »
Vad man lägger för ytskikt ovanpå golvet (kork, linoleum, brädor osv) har egentligen ingen betydelse ur energihushållningssynpunkt, men om ytskiktet leder värme dåligt känns golvet varmare när man går på det.

Vill man få bra värmeisolering ska man se till att fylla trossbotten med lämpligt material. Vanlig mineralull som säljs under olika varumärken är överlägsen i stort sett allt annat (en jämförelse med sågspån visar att det behövs 2,8 gånger så tjockt med sågspån för att få samma värmeisolerande förmåga som en viss tjocklek mineralull). Det är naturligtvis också viktigt att göra hela arbetet noggrannt så det inte kan blåsa rakt genom isoleringen - lägga vindskyddspapp i botten och se till att fylla ut hela trossbotten med isolering så det inte blir ett tomrum närmast under golvbrädorna. Om golvåsarna är låga och det finns gott om kryputrymme under huset kan det löna sig att flytta ner trossbotten en bit för att få plats med mer isolering. Man bör inte nöja sig med mindre än 20 cm mineralull om man inte måste (t ex för att marken ligger för nära).

Pjöllerberg

  • Inlägg: 2561
    • Blekinge
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #4 skrivet: 31 jul-09 kl 11:07 »
Det är fördelaktigt om man är djurvän, ifall man väljer att isolera stugan med mineralull.
Den blir gärna ett populärt lokus för dem under vintern.

Yrmff

  • Gäst
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #5 skrivet: 08 aug-09 kl 08:14 »
isolera fötterna med raggsockar om du inte skall bo där året om !  :)
mvh heikki
« Senast ändrad: 08 aug-09 kl 08:18 av Yrmff »

 

stedevil

  • Inlägg: 362
SV: miljövänliga varma golv? nån som har tips
« Svar #6 skrivet: 12 aug-09 kl 16:41 »
Vanlig mineralull ...
... är ju inget alternativ för den som specifikt frågar efter miljövänligt. Men man kan bygga på samma sätt och använda Linull istället. Lika värmeisolerande och betydligt mindre hälsofarligt och miljöbelastande. Fast såvärst billigt blir det ju inte, sådär 3x dyrare än mineralull.

För billigaste och miljövänligaste lösningen i temporär bostad så håller jag med om att raggsockar är oslagbart. Möjligen kan man sätta upp lite vindpapp ifall det är dragigt om det blåser ute.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

573 gäster, 1 användare
gorlan

* Forum

* Om tidningen Åter



- En kanontidning på alla vis!
/Michael Andreasson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser