Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  nyfiken på duvor  (läst 2545 gånger)

mascot

  • Inlägg: 33
nyfiken på duvor
« skrivet: 28 maj-09 kl 13:22 »
Hejsan!

Är lite nyfiken på duvor.Kan ingen berätta lite om skötsel, vad de äter,boar ,plika sorter mm.

Funderar nämligen på att skaffa ett par framöver

Mvh Elin

 

Lars på Solbacken

  • Inlägg: 542
    • Västergötland
SV: nyfiken på duvor
« Svar #1 skrivet: 14 aug-09 kl 10:00 »
Hej Elin!

Det är trevligt med duvor och har du funderingar på att skaffa så ska du nog börja med ungar !4-5veckor" som du kan släppa ut ganska snart. Läs igenom trådarna som finns här så finner du kanske mycket av det du undrar över. Det är brevduvor jag tänker på nu och om du funderar på rasduvor så är dom lite enklare att få att stanna när man ska säkra dom "vänja dom vid slaget och dess omgivning"

/Lars
Jobbar för mångfald har Vadsbohöns, duvor,  hund "springer spaniel/wachtel" och bin, Trädgård, odling, blommor, fågelskådning, husbehov mm.
www.hovabrevduveklubb.n.nu     https://www.facebook.com/LarsiSolbacken/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

516 gäster, 2 användare (1 dolda)
Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Enormt intressant tidning. Vill köpa tidningar från 2012 men dom är slut, så hur får man tag på dom?
/Tina

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser