Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Inhägnad av EL-nät  (läst 2212 gånger)

forestman78

  • Inlägg: 262
    • Södermanland
Inhägnad av EL-nät
« skrivet: 23 maj-09 kl 23:08 »

Jag ska göra en större inhägnad för gäss. Eventuellt kommer även höns att gå i denna ibland. Har fastnat för el-nät då det är relativt billigt att införskaffa, går snabbt att sätta upp och verkar hålla rovdjur borta. Har dock några funderingar som jag tacksamt tar emot svar och synpunkter på.

Har någon positiva eller negativa erfarenheter av elnät?

Hur hög är driftskostnaden (elförbrukningen)?

Hur lång är livslängden på stängslet?

Stannar djuren inanför det?


Biodlande torpare med hund och gäss.

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #1 skrivet: 23 maj-09 kl 23:10 »
Elförbrukningen är uppåt 2kr/månaden för större stängsel. Så se till att ha en buffert för denna extra utgift.
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?

forestman78

  • Inlägg: 262
    • Södermanland
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #2 skrivet: 23 maj-09 kl 23:22 »
Oj, är det så billigt....? Fantastiskt i så fall. Var orolig för att det i längden skulle bli ett dyrt staket.
Biodlande torpare med hund och gäss.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14055
    • Medelpad
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #3 skrivet: 23 maj-09 kl 23:50 »
En sak man får se upp med när det gäller elstängsel och speciellt om det är frågan om nät är, att det inte får finnas ens skuggan av en möjlighet att en människa eller ett djur trasslar in sig och fastnar i stängslet.

Exempelvis är det förbjudet att använda taggtråd eller s k fårnät för elstängsel, det är bättre om det går att lösa stängslingen med trådar eller band i stället för nät. Vissa djur får bättre respekt för stängslet om man använder breda band som syns tydligt, än om man spänner upp tunna trådar. Leverantörer av elstängselprylar brukar ha någon slags broschyr "stängselguide" med förslag på stängsellösningar för olika slags djur.

När det gäller livslängden för en elstängselinstallation så kan man räkna med att utomhusdelar - kabel, jordspett, isolatorer och sånt - bör hålla åtminstone 5-10 år. Elstängselapparaten är lite mer svårförutsägbar, en bra stängselapparat kan i princip gå hur länge som helst men den kan också skadas på ett tidigt stadium pga exempelvis åska. Somliga påstår att man för varje år kan räkna med att det är 10 % risk att stängselapparaten går sönder, och det oavsett om den är helt ny eller redan många år gammal.

Effektförbrukningen varierar kraftigt mellan olika stängselapparater, för normala nätanslutna typer kan man vänta sig från 5 till 60 W. En grov tumregel är att effektförbrukningen i watt är omkring 5 gånger apparatens uppgivna energi i joule.

gernsö

  • Inlägg: 2034
    • Skåne
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #4 skrivet: 24 maj-09 kl 20:23 »
Jag har mina gäss inanför elnät och de har inte rymt ännu.... men man måste ibland spänna upp det med extra stolpar, för de som följer med kan vara lite taniga. Jag tar vanliga stängselstopar man slår ner  för att de sak hålla sig spänt.
Kör hårt, livet är så jävla kort.
Här finns många djur men avel på sussex stor vit col, dv cochin,  korsningsgäss, myskankor i udda färger och sumatra.
Har ko, häst, hund,får, katt och sambo...

forestman78

  • Inlägg: 262
    • Södermanland
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #5 skrivet: 25 maj-09 kl 23:45 »
Stort tack för Er information!
Biodlande torpare med hund och gäss.

 

louise

  • Gäst
SV: Inhägnad av EL-nät
« Svar #6 skrivet: 29 maj-09 kl 18:00 »
problemet med elnät är väl gräset som växer upp i det, och gör att det jordar. Det gäller att djuren betar duktigr runt om, och ibland måste man flytta det lite fram och tillbaka, för att det altid ska stå på kort gräs.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

425 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningarna blir utnötta och får fötter. Bara kompletterar gamla tidningar så alla finns :) Viktigt.
/Jandi

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser