Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hage  (läst 1055 gånger)

trassla

  • Gäst
hage
« skrivet: 02 jun-09 kl 16:40 »
skall jag klippa ner gräset i hagen där getterna skall gå? Det är ganska högt. Finns det växter som är giftiga för getter? Det finns lupiner, hundkex mm i hagen.

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: hage
« Svar #1 skrivet: 03 jun-09 kl 00:15 »
Klippa innan getterna ska dit? Töhö.......getterna klipper ner det mesta själva. Sen kan du ta ratorna själv med lie om du vill. Getterna har bra koll på vad som är ätbart.

 

Sussilo

  • Gäst
SV: hage
« Svar #2 skrivet: 03 jun-09 kl 05:47 »
Trassla, det låter som du har ett gettebra getbete, låt killingarna ta hand om härligheten.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

571 gäster, 1 användare
Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser