Gamla fönster i nya karmar

Startat av EvaSara, 03 Maj-06 kl 20:01

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

manna

Citat från: Sar skrivet 10 Maj-06 kl 22:59
Det lät inte som att du gillade Gysinge speciellt mycket i texten ovan men det är alltid svårt att tolka skriven text så jag tog väl miste :-[?!

Jag gillar inte att bli idiotförklarad och jag gillar inte när saker krånglas till för att framstå som mer fantastiska än de egentligen är. En snickarpenna är en snickarpenna. "Lång livslängd"? Jo... Hur mycket blyerts går det åt för att göra några streck? "Vässas med kniv"? Ja, inte vet jag någon snickare som har en pennvässare i brallorna. "Tumstock som visar tum och cm"? En tumstock visar tum. Det är det som är grejen.

Citat från: Sar skrivet 10 Maj-06 kl 22:59
För oss som inte har pappor som gör finurliga spikutdragare och plankutdragare (men som är utmärkta pappor ändå) kanske du kan låna ut din?
Ett stycke plankutdragare kan jag beställa direkt!
;)

Njaee. Jag vill minsann ha min pappa för mig själv.  ;D Men gör du en plankutdragare på egen hand. Jag har tyvärr ingen bild att erbjuda som "ritning", annars hade jag med glädje skickat en sådan till dig.
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Gruff

Citat från: manna skrivet 10 Maj-06 kl 23:18Jag har tyvärr ingen bild att erbjuda som "ritning", annars hade jag med glädje skickat en sådan till dig.

Försäkra dig bara om att dom inte har Mac först *kvävt fniss*

Sar

Citat från: Ulric Eriksson skrivet 10 Maj-06 kl 22:59
Spikutdragare för 290 kronor:

http://www.gysinge.nu/Products/ProductDetail.aspx?sectionId=975&itemId=920

Spikutdragare för 29,90 kronor:

http://www.biltema.se/products/product.asp?iSecId=1013&iItemId=79581

Nu skall jag inte alls påstå att det är bättre att köpa en spikutdragare för 29 kronor än en för 290 kronor. Ett bra verktyg kan utan vidare vara värt tio gånger så mycket som ett dåligt, och mer ändå. Vilket som är bäst av ovanstående verktyg låter jag vara osagt.


Jag har inte provat biltemas variant men på bilden ser den ut att vara vidare och inte lika spetsig i "nypa fast"-delen.
Jag håller dock helt med om att ett bra verktyg är guld värt!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

536 Gäster, 2 användare
Anders Flix, lottalotta72