Hej!
I vår kommer jag att plantera ca 700 fruktträd på en yta av 0,8 ha. I denna tänkte jag ha frigående höns, främst för att de är så trevliga skadedjursbekämpare!
Min tanke är att ha ca 10 höns.
När jag var i Danmark såg jag ett mobilt hönshus som flyttades en gång i veckan, man skrapade ut hönsgödseln genom en lucka i väggen längst golvet och flyttade sedan huset för att på ett enkelt sätt sprida gödseln och minimera skador på planteringen. Detta skulle även fungera bra för mig för att jag vintertid vill ha hönsen intill huset, och på så sätt slipper jag ju bygga två hönshus.
Är det någon som har erfarenhet av ngt liknande? Kanske rent av en ritning på hur ett sådant hus skulle kunna se ut? Hur stort bör det vara? Det ska ju kunna fungera året runt, även när det är kallt (men vintertid kommer jag att koppla in ngn form av värmekälla).
En annan fundering är kring hur högt stängslet bör vara. Jag kommer att hängna in hela ytan för att hålla rådjur och harar ute, och då tänkte jag att det är lika bra att hägna tillräckligt högt för att hönsen inte ska rymma på en gång.
Blev ett långt inlägg det här...
Tacksam för svar. / Malin på högen