Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  polering på gevärskolv  (läst 4313 gånger)

Laage

  • Gäst
polering på gevärskolv
« skrivet: 02 nov-05 kl 00:33 »
Hej alla människor!

Hoppas att någon kan hjälpa mig.
jag har en gevärs kolv som jag har slipat & lackbetsat Mahognyröd ett antal gånger, Nu vill jag ha en extremt blank yta men samtidigt skall man kunna se djuuuuupet.
Jag har köpt in lite olika saker som man kanske kan använda, sandpapper 800, trollull(stålull 000), schellack, möbelolja, mm.
Kolven skall tåla regn & rusk & kanske lite tuffa tag.
Går detta tror ni eller skall jag köpa en plastkolv >:(
Mvh Laage

 

hasteus

  • Inlägg: 307
Re:polering på gevärskolv
« Svar #1 skrivet: 04 nov-05 kl 22:11 »
blank yta? lack?!

Tja kanske bäst att du köper en plastkolv, har till min stora förvåning upptäckt att det numer finns vissa typer av plaststockar som verkar bra, inte för att jag skulle köpa en men.

Minimala mängder med stockolja med varsamma och ömma händer ofta gör underverk med kolvar :D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

640 gäster, 3 användare
Stengrim, javill, Robert Magnusson

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser