Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Omvandla värme till el?  (läst 3387 gånger)

Hårfager

  • Inlägg: 11
Omvandla värme till el?
« skrivet: 04 okt-05 kl 13:25 »
Finns det någon som vet om man kan köpa eller bygga ett mindre kraftvärmeverk för ett större hushåll? Dvs man eldar t.ex. ved och får värme som både kan ge uppvärmningsvärme och el (via någon mindre ångturbin + generator).

Hur liten kan en ångturbin vara?

Vad kan man förvänta sig för effekt; är det överhuvudtaget lönsamt om man jämför med marknadspriset på el (antaget t.ex. 200:-/kbm ved)?
« Senast ändrad: 04 okt-05 kl 13:26 av Hårfager »

OliK

  • Inlägg: 331
  • Dead-ends tend to get you dead, in the end.
    • Uppland
Re:Omvandla värme till el?
« Svar #1 skrivet: 04 okt-05 kl 14:43 »
Hej,
här själv tyvärr för lite aning, men skaffa gammla Åter tidningen 04/04, där här de ett jattebra reportage om det:
http://www.alternativ.nu/ater/ater_04.shtml

/droliver

OliK

  • Inlägg: 331
  • Dead-ends tend to get you dead, in the end.
    • Uppland
Re:Omvandla värme till el?
« Svar #2 skrivet: 04 okt-05 kl 14:44 »
BTW, troligen blir det bara lönsamt om du få ved ur egen skog eller betydligt billigare ;)

skipper

  • Inlägg: 76
Re:Omvandla värme till el?
« Svar #3 skrivet: 04 okt-05 kl 19:29 »
ångturbiner som är ganska "små" fanns för i ånglok och ångbåtar, dom var på 3Kw och uppåt.

Däremot har jag ingen aning om vart och hur man får fatt på sånna.

Mindre ångmaskiner ny tillverkas dock.

Verknings graden på maskinerna är inte så hög, 5-15% gissnings vis, men kan du ta rätt på värmen från ångan från maskinen, så blir det en rätt så bra total verknings grad.

Ång pannan brukar vara akilles hälen, kräver övervakning. Torrkör man dom utan vatten så kan det bli en stor grop kvar!

Sen skall dom ju eldas med... Du får nog ett system som är rätt så arbets krävande, men förhoppnings vis kul att pyssla med.

lasse

 

Wolverine

  • Gäst
Re:Omvandla värme till el?
« Svar #4 skrivet: 04 okt-05 kl 22:21 »
Strilingpanna torde vara bästa alternativ med tanke på de höga tryck en ånggenerator kräver.

Det säljs pannor som både värmer huset och producerar el. Se tidigare tråd om Stiringpannor.


http://www.alternativ.nu/yabb/index.php?board=53;action=display;threadid=522;start=15

/Jordlöpare


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1166 gäster, 5 användare (2 dolda)
Erik Forsman, ärt, Efwa

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser