Bygga egen rök??

Startat av Iris, 03 Jan-08 kl 11:38

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

torbjorn

Ett problem är väl att värmeöverföringen mellan kastrullen och spånen blir ganska dålig. Det skulle vara mer effektivt med någon värmeapparat med helt öppna, glödande värmespiraler än med en kokplatta i det här fallet. T ex en gammal strålkamin eller en brödrost, gör någon form av ficka av t ex rostfritt metallnät att lägga spånen i. Om man använder brödrost får man förstås sätta timern ur funktion.

Om värmeeffekten inte räcker till för att få tillräcklig temperatur i hela röktunnan så kan man prova att isolera den utanpå, t ex 45 mm mineralull.

Vitis

En elektrisk grilltändare + en timer med minutdelning eller en effektregulator löser problemet.

Till min "vattendestilator" har jag en ombyggd sladdimmer som effektregulator, bytt triacen till en kraftigare + ordentlig kylfläns på den, kan styra effekt steglöst från 0-2000W ...


Nypålandet

Min kyl brakade ihop häromdagen. Funderar på om skåpet går att använda till kallrök?

Skytten

Bort med all plast, skulle undvika plast i röken. Ska du endast kallröka vid 25 grader, så kanske det går ändå.  Det är att kontrollera temperaturen som är det svåra, anars går vilken behållare som helst bra, som inte emiterar något.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

gmats

Är det några "krav" på lutningen på röret ?
Vi har en ganska brant slänt där jag gärna skulle ha en rök, men det är nog ca 3 meter från stället där man kan ha eldstaden till där jag skulel vilja ha "röklådan" placerad.

kurt

Citat från: gmats skrivet 11 Jun-12 kl 15:57
Är det några "krav" på lutningen på röret ?
Vi har en ganska brant slänt där jag gärna skulle ha en rök, men det är nog ca 3 meter från stället där man kan ha eldstaden till där jag skulel vilja ha "röklådan" placerad.

Det blir nog inte tillräckligt varmt för varmrökning

Edgar

Citat från: gmats skrivet 11 Jun-12 kl 15:57
Är det några "krav" på lutningen på röret ?
Vi har en ganska brant slänt där jag gärna skulle ha en rök, men det är nog ca 3 meter från stället där man kan ha eldstaden till där jag skulel vilja ha "röklådan" placerad.

För kallrök, se svar 2 i denna tråd.
För armrök håller jag med kurt.

kurt

Nordic Foodlab tipsar om en enkel kallrök, fungerar så länge utomhustemperaturen inte är alltför hög:

http://nordicfoodlab.org/blog/2013/1/how-to-build-a-cold-smoker

Fnixen

Himla omständigt med rör för att kallröka. Jag är uppvuxen i ett fiskrökeri och där la vi en sträng med spån som tändes i ena änden. Brann svalt och långsamt. Det behöver inte bolma fram rök när man kallröker.

Bonnafan

ja byggde en varmrök av ett oljefat å en mindre kamin ett kortare rör mellan, ja rökar mest Fisk en stor fisk på ca 3 kg tar typ 3 timmar så är den färdig, eldar med Aleved å eneved å eneris,

å det blir mumsigt gott :)

Moraggarn

Själv har jag en "röktunna" som jag ställt ovanpå en gammal tvättmaskinstrumma från en toppmatad maskin. Trumman funkar som en stor platta. I trumman eldar jag med vad som finns till hands. grillkol,briketter, bräder, bark....ja bara det brinner. Röken från detta kommer ju aldrig in tunnan. I botten av tunnan har jag spån eller flis av de lövträd jag har till hands. Denna har funkat bra. Dock är det ju som med många andra rökar en del passande för att hålla bra temp i tunnan.

Nu skulle jag vilja ge mig på att kallröka och var/är inne på att köpa en Bradley Smoker med kallrökningstillsats. Har testat en hos en polare och det blir ju riktigt bra. Men priset är ju en klar nackdel.....Kanske inte just det att det kostar 10-15:-/timme att röka då man inte röker mer än nån gång i månaden , utan detta att det kostar mellan 5000 och 7000:- att köpa en sådan digital mojäng. Mina funderingar är att bygga en egen kallrökningshistoria av ett kylskåp(har några i lite olika storlekar). Kortfattat så behövs ju nåt för att skapa rök och något att hänga in köttet/fisken i svårare är det ju faktiskt inte. Så nu till min tanke/ide som jag gärna skulle vilja ha lite feedback på.

Lägger ut några tegelstenar eller liknande. På dessa placerar jag en långpanna vari jag placerar en grilltändare. På denna placerar jag ytterligare en panna/plåt av ngt slag där jag lägger spån/flis....Nu är själva "generatorn" klar. Nu bygger jag en låda utan botten som jag placerar över detta....på så vis har jag ju stängt inne röken.

I dörren till kylskåpet tar jag upp ett hål samt att jag borrar ett antal hål upptill i sidorna på skåpet för cirkulationens skull. Galler och så finns ju redan klart däri. Nu tar jag ett rör från rökgeneratorn till kylskåpet,detta placerar jag i hålet jag gjort i kylskåpsdörren. Detta borde ju kunna funka tycker jag....eller vad tror ni? Länden på röret får man ju anpassa efter hand för bästa resultat.

I och med att det enbart ska vara en kallrök så kan man ju använda kylskåpet utan att rensa det på plast och skit innan så arbetsinsatsen för denna rök är ju minimal likaså kostnaden. Blir ju ngt mer passande under själva rökprocessen än om man har en Bradley men det blir ju fan så mkt billigare. Synpunkter mottages tacksamt :)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

231 Gäster, 0 användare