Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ankor och löss?  (läst 2485 gånger)

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
ankor och löss?
« skrivet: 09 sep-08 kl 16:40 »
Hej!

Våra höns har tyvärr fått löss. Detta har vi försökt ta tag i (diskussionerna om medel för ohyrebekämpning går höga i hönsforumet) men jag undrar om ankorna också får samma ohyra som hönsen? Vi har dem inte fysiskt ihop, men det finns springor mellan ankavdelningen och hönsavdelningen, så de kan säkert ta sig in. Men jag tänker på att ankorna badar så mkt så att lössen inte borde trivas på dem. Är detta bara för optimistiskt tänkt?
Hur behandlar jag i såfall ankorna tror ni?

Dolvis

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: ankor och löss?
« Svar #1 skrivet: 12 sep-08 kl 13:11 »
Ingen som vet?

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: ankor och löss?
« Svar #2 skrivet: 13 sep-08 kl 15:46 »
Det sägs att ankor har för tätt fjäderdräkt för att ohyra ska kunna leva på dem. Vet inte om det är sant men har aldrig sett nån lus på mina ankor.

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: ankor och löss?
« Svar #3 skrivet: 15 sep-08 kl 11:11 »
Det låter ju bra! Någon mer som kan dela med sig av sin erfarenhet?

malmolund

  • Inlägg: 262
    • Skåne
    • Sunnanå Häst
SV: ankor och löss?
« Svar #4 skrivet: 15 sep-08 kl 22:54 »
En droppe Frontline i nacken gör susen. :) Och ja, ankor kan absolut få löss och/eller annan ohyra. Tycker att våra höns klarar sig bättre eftersom de sandbadar.
Skånska blommehöns (med och utan hätta) och sussex (stor ljus columbia)

Dolvis

  • Inlägg: 712
    • Östergötland
SV: ankor och löss?
« Svar #5 skrivet: 18 sep-08 kl 11:40 »
Jag vill inte ge dem frontline eftersom vi använder äggen och även tänkte äta en och annan unganka så småningom. 

 

sallyomolly

  • Gäst
SV: ankor och löss?
« Svar #6 skrivet: 18 sep-08 kl 19:17 »
Kolla då noga i fjäderdräkten, leta efter ägg i botten på stjärtfjädrarna där de brukar klumpa ihop sig i stora vita klumpar, har de inga beh du ju inte behandla.

Annars om du ska behandla så tror jag att flusa är bäst, det är åtminstonne karens för det är till nötdjur, frontline finns ingen karens på. På flusa är det 7 dygn karens för slakt. 0 för mjölk.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

534 gäster, 1 användare
Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning, väldigt intressanta artiklar.
/ Jimmy

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser