Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Re:Allfoder vs värpfoder  (läst 8095 gånger)

Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #20 skrivet: 21 mar-08 kl 08:41 »
 Om man vill blanda själv finns ju Svenska Foders koncentrat som är gjort för att blandas med spannmål.
Men jag funderar på vilka spannmål man menar... Jag har ju havre/korn, men misstänker att man kanske bör blanda i vete också egentligen? Fodret kanske är anpassat för hönor "söderut" där man odlar vete?
 Antagligen är de Lantraser ni skriver om som ska hitta det mesta fodret själva också anpassade för ett liv söderut...
Hur duktiga mina hönor än vore på fodersök så är det nog svårt att hitta något under en halvmeter snö ;)
Kostråd måste klimatanpassas...
 Glad Påsk allihopa!
                                                            Mvh
                                                        Charlotte
« Senast ändrad: 21 mar-08 kl 08:46 av Charlotte »
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #21 skrivet: 21 mar-08 kl 08:52 »
Men jag funderar på vilka spannmål man menar...

20% Vete-  40% Korn - 40% Havre
« Senast ändrad: 21 mar-08 kl 08:54 av Grimla »
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

Inga-Karin

  • Inlägg: 648
  • Två av våra 12 Hedemorahönor med sina tuppar
    • Västmanland
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #22 skrivet: 26 aug-08 kl 19:59 »
Kan någon påläst Alternativare berätta för en novis vad som skiljer Värpfoder och Allfoder åt? Min kvarn hade bara "Värpfoder" Bonnmoran jag köper säden av kallade den också "Värpfoder" Jag mitt nöt? trodde att  Värpfoder och Allfoder var det samma !? Är Allfoder till höns det samma som Fullfoder till hund? DVS komplett. Vad är i så fall Allfoder???

MVH I-K
Maka, mamma, svärmor, trippelmormor, dubbelfarmor, matte, hönsmora, f.d.skolsyrra, dotter, syster, faster och moster. Nybliven statsanställd friherrinna.
Vi fick hem våra Hedemorahöns 080320 och fick beviljat Genbank 090325

torparhulda

  • Inlägg: 254
  • Bondmora på mjölkgård
    • Östergötland
    • Lodhults Skomakeri
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #23 skrivet: 30 aug-08 kl 07:47 »
kort o gott kan man säga att allfoder är billigare men saknar snäckskalen, då får man ge det bredvid istället. Värpfoder är komplett
Den som har en lever får se

JennyN

  • Inlägg: 874
    • Jennys frön & sånt
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #24 skrivet: 30 aug-08 kl 21:13 »
Det värpfoder jag köpt är inte komplett, man ska tillsätta två sorters säd till det. Så det måste vara någon annan skillnad...  ???

johe71

  • Inlägg: 1975
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #25 skrivet: 30 aug-08 kl 22:03 »
Det värpfoder jag köpt är inte komplett, man ska tillsätta två sorters säd till det.


när man ska blanda med säd så brukar man kalla det för koncentrat... ska man inte blanda med något så brukar det kallas helfoder.

här är en länk till tabell med innehåll i en del olika foder från granngården

foder som innehåller snäckskal (kalciumkarbonat) innehåller så mycket snäckskal så att hönsen får i sig nog om de enbart äter det fodret och inget annat, de flesta som har höns här på forumet ger matrester till hönsen och låter dem gå ute och picka i sig vad de nu kan hitta själv, alltså bör man ge extra snäckskal till hönsen även om fodret innehåller det

allfoder är ett "allroundfoder" som är gjort för att passa de flesta fjäderfä, höns, kycklingar, ankor etc... värpfoder är ett foder som är gjort för att passa en värpande höna

 

Cecilia i Hillsjöstrand

  • Inlägg: 432
  • Ett trädgårdsland... i Hillsjöstrand!
    • Gästrikland
    • Ett trädgårdsland i Hillsjöstrand
SV: Re:Allfoder vs värpfoder
« Svar #26 skrivet: 30 aug-08 kl 22:29 »
johe71: Tack för klargörandet!! Har själv funderat på skillnaden mellan allfoder och värpfoder, men nu vet jag vilket som blir vettigt att välja för min del.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

476 gäster, 1 användare
Lilla i

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastisk!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser