Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kalcium-fosfor kvot?  (läst 1198 gånger)

Falin

  • Inlägg: 1794
    • -
Kalcium-fosfor kvot?
« skrivet: 03 mar-08 kl 11:07 »
Det börjar bli dags för mig att ge kraftfoder till de som ska lamma snart, och när jag räknar lite på det så blir det väldigt mycket kalcium i foderstaten. Lite mer än dubbelt så mycket mot vad behovet är. Det mesta kommer i och för sig från grovfodret, men behöver man tänka på kvoten mellan kalcium och fosfor som man gör till hästar?

Lite beroende på hur jag laborerar med siffrorna blir AAT något i underkant också, hur viktigt är det?
Jag räknar med ungefär 4 kg hösilage (2,5 kg ts) och 0,5 kg kraftfoder. Här undrar jag också om det finns en minsta ts-giva per antal kg kroppsvikt? 4 kg är jag säker på att de får i sig om dan, allt utöver det är "bonus".

 

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
SV: Kalcium-fosfor kvot?
« Svar #1 skrivet: 07 mar-08 kl 10:31 »
men behöver man tänka på kvoten mellan kalcium och fosfor som man gör till hästar?


Ca:P kvoten bör ligga på mellan 1:1 och 2:1

Mvh Rosa
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

383 gäster, 1 användare
stromback

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser