Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  bok/kurs i mejeriproduktion?  (läst 1664 gånger)

yrsa

  • Inlägg: 27
bok/kurs i mejeriproduktion?
« skrivet: 06 mar-08 kl 10:13 »
Hej Hü!
Är det möjligen nügon som känner till nügon bra bok med recept pü olika ostar, fil osv? Samt som förklarar varför det blir som det blir? Jag har nu jobbat 8 münader pü en ekologisk gürd i Estland och är ganska mycket i vürt lilla mejeri, men problemet är att vi alltid gör samma saker (blir lite trükigt i längden) och eftersom det inte finns nügon som vet nügot om mejeriproduktion egentligen (man lär sig bara recepten av ens företrädare) sü kan man inte vidareutvecklas. Men jag har ändü blivit intresserad :) Är det nügon som känner till nün bra skola/kurs i ämnet hemma i Sverige?
Things do not change, we change. Sell your clothes and keep your thoughts.
H D Thoreau

 

Ursus

  • Inlägg: 323
    • Jämtland


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

666 gäster, 1 användare
Peter

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser