Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Förvaring av grönsaker och frukt  (läst 1705 gånger)

Talo

  • Inlägg: 196
  • Bor i ett torp i skogen med katten Gaia
Förvaring av grönsaker och frukt
« skrivet: 19 feb-08 kl 16:10 »
Inför min första odlingssäsong här på torpet har jag funderat en del kring detta med förvaringen av den eventuella skörden. Det är ju ingen idé att odla en massa saker som sedan bara blir förstörda.  :-\

Jag har en jordkällare som verkar bra (så vitt jag kan se), men jag har förstått att det inte bara är att slänga in allt i den utan att olika grödor kräver olika behandling.

Hur förvarar ni frukt och grönt så att de håller sig?

Hur länge kan man räkna med att olika frukter och grönsaker håller sig?

Berätta om era erfarenheter!
Bloggar om tankar kring mitt liv i torpet, livet i allmänhet och det som intresserar mig, helt enkelt det som rör sig i mitt huvud dagen ifråga på http://talostorpliv.blogspot.com/

ameli_h

  • Inlägg: 143
    • Östergötland
SV: Förvaring av grönsaker och frukt
« Svar #1 skrivet: 19 feb-08 kl 18:32 »
Har själv letat efter samma info... Här är en länk jag hittade. Lycka till!!

http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/forsoksresul_fritidsodl/FFF05/FFF05G.HTM

 

Talo

  • Inlägg: 196
  • Bor i ett torp i skogen med katten Gaia
SV: Förvaring av grönsaker och frukt
« Svar #2 skrivet: 20 feb-08 kl 17:37 »
Tack för länken, den var bra  :D

När jag läste kom jag ihåg att när jag var barn förvarade vi morötter i en stor plastbalja med sand i vårt stora kalla skafferi och just att förvara morötter i sand nämndes ju där.
Bloggar om tankar kring mitt liv i torpet, livet i allmänhet och det som intresserar mig, helt enkelt det som rör sig i mitt huvud dagen ifråga på http://talostorpliv.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

665 gäster, 2 användare (1 dolda)
pow

* Forum

* Om tidningen Åter



- Superbra tidning där det mesta tas upp! Klart prisvärd läsning.
/Theo

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser