Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  tupp fajt  (läst 1022 gånger)

snorpan

  • Inlägg: 227
    • Västergötland
tupp fajt
« skrivet: 10 jan-08 kl 13:49 »
Hej

Jag har tre tuppar, 2 har vuxit upp tillsammans och en tredje som är något yngre.

Det har gått bra tillsammans alla tre, och varit överens om vem av dem som skall bestämma.....men nu har nr1 fått massa stryk av de andra.  :'(

Blodig kam och tilltygad självkänsla, han är mycket rädd för de båda som jagar honom så fort de får syn på honom.

Är detta något som går över och lugnar ner sig, eller behöver jag ta bort honom :'(

Det blir ju oro i hela flocken av detta, men man vill ju gärna hoppas :-[
Hus på landet, man, 2 döttrar, hund, katt och höns.

HönsMaya

  • Inlägg: 676
    • Uppland
    • MayaMadeSpace
Re:tupp fajt
« Svar #1 skrivet: 10 jan-08 kl 16:11 »
Jag skulle nog tillaga honom , stackarn...med tanke på vad du sa om resten av flocken.  :'(
Sorgligt...men gott ;)

/Maya
Mamma till fyra, mormor till tre. Jag har i djurväg:Kissekatt och hönsor; Isbar, Maran, Araucana och Mignonankor. Akvarium med bl.a. Malar, Botior och olika tetror. Handgrävd damm och bäck. Guldfirrar i dammen.

snorpan

  • Inlägg: 227
    • Västergötland
Re:tupp fajt
« Svar #2 skrivet: 10 jan-08 kl 22:36 »
Är man då självisk om man väntar ett tag, å hoppas på att det lugnar sig,vill ju hoppas på att dom blir "vänner" igen.  :-[
Hus på landet, man, 2 döttrar, hund, katt och höns.

Tindranu

  • Inlägg: 516
    • Småland
Re:tupp fajt
« Svar #3 skrivet: 11 jan-08 kl 08:53 »
Jag klarade inte av att se när de slogs.  :-\
Det gjorde ont i hjärtat riktigt det...
Vet inte sannolikheten för att de ska "bli färdiga" med slagsmålet heller, jag gav bort mina tuppar som slogs.
Fick en ny i byte och han, den söte rapphönsfärgade, han blåste upp sig på den vites slagsmålsinvit, och sprang emot varann och i sista stund vände han bort huvudet och började picka efter nåt. "Nä, jag bara skojade, jag tänker inte slåss".... så det blev inget slagsmål och har varit hur lugnt som helst sen vi blev av med bråkstakarna.
Lever ett lyckligt liv med min man på landet, med 1 katter, tre hundar, samt ett (oräkneligt!) gäng dvärgkockin i diverse roliga färger...

 

LM

  • Inlägg: 775
  • Föder upp gotlandskaniner i genbank.
    • Närke
    • Kaninhålan
Re:tupp fajt
« Svar #4 skrivet: 11 jan-08 kl 11:45 »
Enligt min erfarenhet så blir de inte vänner igen.  :'(
Beroende på hur illa slagsmålen är och om tuppstackaren har plats så att han kan gå undan och hämta andan så kan du väl ge dom lite tid om du vill (med betoning på lite).
Att ständigt vara jagad är ju plågsamt.
« Senast ändrad: 11 jan-08 kl 11:47 av LM »
Gotlandskaniner, genbank.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

560 gäster, 1 användare
Nina W

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser