Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Skatt på egen el?  (läst 2893 gånger)

sprithitler

  • Inlägg: 1059
    • Swedish survivalist.
Skatt på egen el?
« skrivet: 12 jan-06 kl 02:40 »
Om jag bygger en stuga i djupaste urskogen och täcker taket med solceller,vattenburen solvärme samt ett par vindsnurror, kanske även ett litet vattenhjul i bäcken, vad säger farbror skattemyndigheten?
Jag antar att jag får lägre taxeringsvärde pga ingen indragen elkabel och högre taxeringsvärde pga elproducerande anläggningar, men får jag även betala energiskatt för beräknad eller faktisk elproduktion?
Är ju inte så kul om man blir uppskörtad av skattemyndigheten därför att man väljer att vara självständig.
Vad skulle du göra?
Om du inte var rädd.
 I touch the fire and it freezes me, I look into it and its black. Why cant i feel, my skin should crack and peel, I want the fire back.  vapenlobbyn.egetforum.se sprithitler.blogg.se

 

Zigge

  • Inlägg: 601
    • 24volt.eu
Re:Skatt på egen el?
« Svar #1 skrivet: 12 jan-06 kl 03:05 »
Nej, inte enligt dessa uppgifter:
http://hem.passagen.se/klevenas/fragor/fraga02.html

Det ska alltså vara fritt fram att fläska på med en generatoreffekt mindre än 100 kW, eller 500 kW för vindkraftverk, vilket blir ett väldigt stort vindkraftverk och ett skapligt stort vattenkraftverk.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1132 gäster, 4 användare (2 dolda)
Berberis, Hantverkaren

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastiskt inspirerande
/Catarina L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser