Jag pratade idag med Svenska Djurhälsovården angående MV-programmet. Jag fick då på köpet en information, som är värt att dela med sig:
Små besättningar har ju gärna problem med at ha 5 djur över 3 år, som krävs för provtagning. Ja man kanske inte ens har fem får totalt.
Det finns bra grunder till at programmet är utformat så, men det är samtidigt et problem för alla att småbesättningar hålls ute.
MEN lösning finns!
Två eller tre små fårhåll i samma område kan nämligen gå ihop kring provtagning och medverkan i programmet. De fungerar då i princip som én besättning, även om djuren finns på olika håll som vanligt. Alla deltagara måste naturligtvis var 100% restriktiva med kontakt utåt (får alltså bara ha kontakt med samma eller högre M-status, se Rosas precisering nedan) men inom gruppen kan man göra som man vill.
Tar gruppen sig så småningom upp i M3 måste varje deltagare dock ha de 5 får över 3 år som krävs. Varför det förändras då hann jag inte fråga om, men då har man i alla fall fått skjuts på vägen!
Detta tycker jag låter som en utmärkt idé för nya, små fårbesättningar. Om man hittar någon med samma ras kan man ju byta aveldjur också och ändå följa programmet.