Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Övertaliga tuppar  (läst 2055 gånger)

Boström

  • Inlägg: 159
    • Småland
Övertaliga tuppar
« skrivet: 30 okt-07 kl 15:18 »
Jag är ny vad det gäller hönsuppfödning :-[
Varför blir det fler tuppar i en kull än hönor?
Vad gör ni av alla tuppar som man inte vill ha?
Jag har blivit av med en del tuppar som jag inte vill ha,
men har förbaskat kvar en del ;)
Man blir ju tvungen att nacka dem :'(
Jag undrar oxå hur gamla är de när ni nackar dem?
Många frågor, hoppas på svar :)
Höll på glömma: Hur många tuppar har ni per höna,
Jag har hört att man kan ha 1 tupp/4 hönor, stämmer det?
« Senast ändrad: 30 okt-07 kl 15:22 av Boström »
Har hästar,kaniner & fjäderfä, bor på landet med sambo o barn.

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #1 skrivet: 30 okt-07 kl 19:10 »
Oj, vad många frågor.

Slakta tupparna. Från 6 mån till 1 år. Häng dom några dagar så de blir möra. Eller ta ur bröstfilen och frys in.

Jag har 4 tuppar på ca 30 höns i en flock. Men det varierar. Tuppar födda i samma flock brukar det inte vara något problem. Värre om man tar in en ny tupp i en flock.
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

anemone59

  • Inlägg: 89
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #2 skrivet: 30 okt-07 kl 19:20 »
Jag har 1 TUPP och hans 4 fruar
+ 2 ungtuppar från i år och deras 3 fruar, de ska bo kvar allihopa
 sen har jag 1 snygg brun tupp och hans gråa fru. Han är så snygg så jag har inte hjärta att ta bort honom. Han är ut-annonserad. Frun stannar här.
Slutligen 2 svarta kycklinghönor som vi behåller och deras bröder, 4 tuppar som ska bli mat till oss i familjen när de är ca 5 månader gamla. Vi döper alla hönsen och tupparna i tur och ordning utom de som vi vet inte ska bo kvar. Vi har även sålt en tupp till en familj i området som hade en elak tupp (våra är snälla)
Alla är Hedemorahöns, genbank
Jag har inga problem med att låta några bli försklassig ekologisk kost åt familjen. Gott, nyttigt och i allra högsta grad vettigt ur ekologisk synvinkel.
Kvar blir ca 3 tuppar och 10 hönor
Men det är väl konstigt, som en naturlag att det alltid föds så onödigt många tuppar. Man får väl gilla läget och lära sig att variera kryddningen.

Södergården

  • Inlägg: 273
    • Ann-Charlott och Börjes hemsida
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #3 skrivet: 30 okt-07 kl 19:58 »
Jag har inga problem med att låta några bli försklassig ekologisk kost åt familjen. Gott, nyttigt och i allra högsta grad vettigt ur ekologisk synvinkel.
Kvar blir ca 3 tuppar och 10 hönor
Men det är väl konstigt, som en naturlag att det alltid föds så onödigt många tuppar. Man får väl gilla läget och lära sig att variera kryddningen.

Förnuftet håller med dig fullständigt, men jag har ändå svårt att göra det.
Antwerpen, Araucana, Barnevelder, Blomme, Dvärgkockin, Faverolle, Isbar, Lohman, Maran, Minorka, Silkeshöns och Sussexhöns.

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #4 skrivet: 30 okt-07 kl 21:48 »
Vet att vissa byter tuppar med varandra, så att man slipper slakta sina egna älsklingar.

Södergården

  • Inlägg: 273
    • Ann-Charlott och Börjes hemsida
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #5 skrivet: 30 okt-07 kl 22:13 »
Det vore lättare om de åtminstone var lite arga eller elaka.
Antwerpen, Araucana, Barnevelder, Blomme, Dvärgkockin, Faverolle, Isbar, Lohman, Maran, Minorka, Silkeshöns och Sussexhöns.

torparhulda

  • Inlägg: 254
  • Bondmora på mjölkgård
    • Östergötland
    • Lodhults Skomakeri
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #6 skrivet: 31 okt-07 kl 06:30 »
I år är det värre än vanligt...ett nedrans tuppår....suck..
Den som har en lever får se

Hönsmamma

  • Inlägg: 123
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #7 skrivet: 31 okt-07 kl 06:50 »
Citera
Varför blir det fler tuppar i en kull än hönor?
Vad gör ni av alla tuppar som man inte vill ha?

Det kan ha att göra med temperaturen i din kläckare.
Är den lite svalare fler tuppar, lite varmare fler hönor.  ;)
Jag & gubben har bland annat: Ancona, Araucana, Australorp, Brahma, Brakel, Faverolle, Friesen, Fönix, Hollende hoens, Holländska Vithättor, Isbar, Jersey Jätte, Kochin, Lohmann, Maran, Millie Fleur, Silke, Svarthöns,Sussex, Wyandotte,
Mysk-ankor och Kinesiska knölgås, Amerikansk gul gås och katte

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #8 skrivet: 31 okt-07 kl 08:18 »
Det beror inte på hur varmt det är i kläckaren om man får mera hönor eller mera tuppar. Det är bestämt redan när hönan lägger ägget vad det ska bli för kön på kycklingen. Sen är det hönan som bestämmer könet och inte tuppen som hos andra djur. Hönan har nämnligen y-kromosomen och tupparna bara x. Möjligtvis kan det vara så att det ena könet klarar sig bättre ur äggen om man ar olika varmt. Men ägget i sig kan alltså inte byta kön som tex krokodiler och andra reptiler kan.

Så tyvärr är det slumpen som avgör. I det vilda behövs det många tuppar för att skydda hönorna och för att rovdjuren hellre ska ta en ungtupp än en höna som ruvar eller går med kycklingar.

 

Tindranu

  • Inlägg: 516
    • Småland
Re:Övertaliga tuppar
« Svar #9 skrivet: 31 okt-07 kl 09:22 »
Vi bytte faktiskt bort två tuppar på en hönsbytardag i början av september.
Det var inte enkelt, men, alla borde ju tjäna på det. Åtminstone vi som inte har vågat börja
med att nacka och äta än.... :o

Här kommer det bli så att vi måste byta bort fler tuppar, även om de vi nu fick in gjorde att vi faktiskt har bytt lite av blodet i gruppen.
Men de fem kycklingarna vi fick i midsomras, där blev tre tuppar så, de kan ju inte gå med sina egna syskon i vilket fall....

Lever ett lyckligt liv med min man på landet, med 1 katter, tre hundar, samt ett (oräkneligt!) gäng dvärgkockin i diverse roliga färger...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

603 gäster, 4 användare (1 dolda)
Lasse-hatten, haakonkarlsson, pow

* Forum

* Om tidningen Åter



- Fantastisk tidning, börjat prenumerera nu xoxo
/Robbin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser