Äta Ankägg ?

Startat av ela84, 07 Okt-07 kl 14:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

ela84

Hur tillreder ni era ankägg?
Dar dyslexi
Fånga dagen med ett leende

Simon

Steker, kokar, bakar på...som med vanliga hönsägg....Men tänk på att ankäggens globulinhalt (dvs förmågan att vispa in luft)  är lägre än hos hönsäggen och är därför sämre till ex maränger... ::)

brantas

de är goda att äta, både stekta och kokta. jag brukar blanda med både ankägg oh silkeshöne ägg när jag bakar, eftersom ankäggen är större och silkesäggen är mindre.
vissa tycker att myskägg är lite grynugare, men inget som jag har märkt, de är däremot lite fastare när man ska steka dom tycker jag.
Planerar Hönsbytardag i Väröbacka den 20/4 mer info på www.brantas.se
ALLA är välkomna !

CatrinPlommon

jag tycker att kokta ankägg blir "sega", lite som suddgummi...därför använde jag mina bara till pannkakssmet och smarriga sockerkakor.  :P
4-barns mamma som älskar djur och livet på landet. Ägare till 3hundar, 3 katter, 2 kaniner,4 tuppar, 11 hönor, 3 leopardgeckos, akvariefiskar, vandrande pinnar och fodersyrsor...

christine

Löskokta, mmmmmm ;D
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

o-linda

Använder mina precis som hönsägg. Tyvärr tycker jag bättre om kokta myskankägg än vanliga hönsägg vilket blir problem nu när de snart slutar värpa. Löskokt, mums!!!
Bor med make, 2 hundar, 2 katter, Gutefår, myskänder och höns o gäss

ela84

Tack för alla svar, nu e de bara att vänta på att dom vill börja de.
Åt ägg fruckost hos morsan för ett tag den med ankägg och jag tycker också som många andra att de va lite segt på nått sät.
Man annars va de gått, medans min pappa tyckte de smakade kåda
Dar dyslexi
Fånga dagen med ett leende


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

522 Gäster, 2 användare (1 Dolda)
ärt