Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ruggar Felix ?  (läst 1289 gånger)

Anso1971

  • Inlägg: 725
    • Dalarna
Ruggar Felix ?
« skrivet: 28 sep-07 kl 09:29 »
Felix ser konstig ut runt halsen. Svårt att få till en bra bild, för han vill helst inte vara med på bild, men jag fick med fjädrarna runt halsen iaf.

Kan de se ut så när de ruggar, eller vad har hänt med honom?
Medlem i JAK, amningshjälpen och sv. byggnadsvårdsföreningen, ammade min yngsta i 3½ år, har alltid känt mig udda och sagt att jag är född under fel århundrade, skönt att hitta hit!
Bor med mina tre barn på en gård med äppelträd, hallonbuskar, höns och utsikt över Siljan.

orloff

  • Gäst
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #1 skrivet: 28 sep-07 kl 09:52 »
Det är nya fjädrar som är på väg ut. Även tuppar ruggar vid denna tiden.

Sally

  • Inlägg: 641
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #2 skrivet: 28 sep-07 kl 10:16 »
Absolut ruggning! De nya fina fjädrarna kommer snart fram

Sally
Går det...så går det!

ela84

  • Inlägg: 509
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #3 skrivet: 28 sep-07 kl 10:22 »
Så ser Mina tuppar också ut och ur dom kommer de fina nya fjädrar ;)
Dar dyslexi
Fånga dagen med ett leende

gimskogen

  • Inlägg: 1477
    • gimskogen.se
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #4 skrivet: 28 sep-07 kl 11:33 »
Helt normalt...

alla höns brukar rugga nu på hösten.. hönorna sluta värpa då de ruggar .. behöver näringen till de nya fjädrarna antar jag...... brukar inte komma igång o värpa förrän efter nyår då det börjar bli lite längre dagar igen..

en del sätter in extra ljus på vintern för att värpningen skall omma igång tidigare..., själv tycker jag de kan behöva vila sig lite några månader... till påsk brukar de vara fullfart på dem igen...
 :)
Mjölkbonde i norra hälsingland, Rödkullor, Fjällkor. Några Roslagsfår och Svärdsjöfår samt våra Linderödsgrisar och Gotlandskaniner o 3 Isländskafårhundar

Anso1971

  • Inlägg: 725
    • Dalarna
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #5 skrivet: 28 sep-07 kl 12:56 »
Tack för lugnande svar. Hönorna ruggar ju, men de ser inte ut så, och det är första hösten vi har en tupp. Eller - vi hade ju honom förra hösten ochså, men ruggar de första året? Han kläcktes förra våren. Vi har en ungtupp nu som inte visar minsta ruggningstendenser. Han är så fin och glansig i fjäderdräkten.

Våra hönor lägger förresten ägg fortfarande, fast det är massor av fjädrar som ligger och skräpar överallt, och det ser ut som de ruggar??? Våra tre hönor som inte lägger ägg, låter bli av andra orsaker än ruggning. Två har inte kommit igång efter ruvningen, de går med kycklingar nu, och en unghöna har ännu inte lagt sitt första ägg. Unghönan ruggar förresten inte heller. Är det så att de inte gör det första året?
Medlem i JAK, amningshjälpen och sv. byggnadsvårdsföreningen, ammade min yngsta i 3½ år, har alltid känt mig udda och sagt att jag är född under fel århundrade, skönt att hitta hit!
Bor med mina tre barn på en gård med äppelträd, hallonbuskar, höns och utsikt över Siljan.

 

Sally

  • Inlägg: 641
SV: Ruggar Felix ?
« Svar #6 skrivet: 28 sep-07 kl 14:05 »
De ruggar olika...en del tappar nästan alla fjädrar på en gång och kan se ganska slitna ut...Andra ruggar "snyggare", en fjäder då och då.

Sally
Går det...så går det!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

533 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser