Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  måste kunna baka!  (läst 3665 gånger)

Skogs-Siri

  • Inlägg: 76
måste kunna baka!
« skrivet: 01 dec-04 kl 18:39 »
i torpet dit vi ska flytta finns det inget riktigt kök, utan bara ett sånt där som licksom är i ett skåp och ar två plattor. vi lagar mycket mat och bakar allt vårt bröd själva. så vi måste förstora det! det kommer helst inte att kosta nåt, vi kan nog snickra ihop en köksö tex. men ugnen. det är litet så man kan licksom inte sätta in en stor bakugn...hur är det med en vanlig spis? måste den ha speciell installation, eller bara att plugga in i ett eluttag?
finns det nåt bra sätt att "göra" en fläkt? typ utsug? många funderingar, men inte så många klara svar ännu...HJÄLP!!! ;D
vart man än lägger slantarna så rullar dom åt samma håll...(peps persson)

Anders

  • Inlägg: 1522
    • -
    • felicia.se
Re:måste kunna baka!
« Svar #1 skrivet: 01 dec-04 kl 23:48 »
hur är det med en vanlig spis? måste den ha speciell installation, eller bara att plugga in i ett eluttag?
finns det nåt bra sätt att "göra" en fläkt? typ utsug? många funderingar, men inte så många klara svar ännu...HJÄLP!!! ;D
Tja, med spisen kan det vara lite olika. Beror lite på storleken. Om ni sk ha fast installation så måste ni använda er av en elektriker.
Men sedan måste ni veta om spisen är för "tre-fas-anslutning" eller "enfas".  Eftersom det är ett torp så bör ni satsa på en spis med enfas. Men, det måste finnas en jordat honuttag där ni skall koppla till spisen.

Eftersom det är ett torp så borde det finnas ett "spjäll" någonstans. Antagligen ovanför där man har lagat mat.  Spjället öppnar ni helt när ni lagar mat eller bakar. Om torpet inte är isolerat de senaste 40 åren så läcker det antagligen in tillräckligt med luft genom springor här och där som kompenserar utsuget.  

Man kan bygga en "kåpa" över bakplatsen för att förhindra att oz väller in i köksutrymmet, men då man ha utsuget/öppningen/spjället i toppen på kåpan.

Skogs-Siri

  • Inlägg: 76
Re:måste kunna baka!
« Svar #2 skrivet: 02 dec-04 kl 07:42 »
tack anders! du är en klippa!! ska kolla allt det där...hur nu det ska gå till...
   är det likadant med e bänkspis?
vart man än lägger slantarna så rullar dom åt samma håll...(peps persson)

 

Anders

  • Inlägg: 1522
    • -
    • felicia.se
Re:måste kunna baka!
« Svar #3 skrivet: 02 dec-04 kl 08:37 »
  är det likadant med e bänkspis?
Om du menar vanliga små bänkspisar så behöver de till 99% enfas
jordat uttag att kopplas in i. Jordningen är till för att man inte skall få ström i sig och dö om strömmen går fel av någon anledning.

Inbyggnadsspisar, typ induktionsspisar och vanliga keramiska spisar, håller jag för troligt att dessa, behöver trefasinkoppling. Men det kan ju även där finnas enfas. EU har ju många länder nu och systemen har varit både lika och olika i de änderna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

649 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Genuin och läsvärd! Bra tips och idéer för att stå på egna ben.
/Camilla W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser