Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  sockerlösningen  (läst 1251 gånger)

Olga

  • Inlägg: 39
    • Hagröret
sockerlösningen
« skrivet: 28 aug-07 kl 12:10 »
Hej igen alla alerta biodlare!!
Ska sockerlösningen vara så "lös"? KAnske en dum fråga, men kommer inte det att tok-rinna ner på bina när man vänder ballongen?

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
Re:sockerlösningen
« Svar #1 skrivet: 28 aug-07 kl 12:17 »
Ballongen har en underdel, en kopp, som fungerar som ett slags vattenlås, där bina kan hämta lösningen.
Däremot finns en praktisk gummiventil att sätta i ballonghalsen. Praktisk när man fyller på, eftersom man då inte behöver ta ur den nedre "koppen" ur sitt hål i plattan som ligger över bina. Bina är snabba att krypa upp igenom hålet och några blir krossade när koppen sätts på plats igen.
Med ventilen, så tas koppen aldrig ur hålet, utan när ballongen sätts ner i koppen, så skjuts gummimembranet upp och lösningen kan komma ner i koppen.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

 

beekeepern

  • Inlägg: 1225
  • Biodling honung. Säljer bin och avläggare.
    • Värmland
Re:sockerlösningen
« Svar #2 skrivet: 28 aug-07 kl 21:07 »
Hejsan!
Jag gör en lösning med 40 % vatten och 60 % socker.
Använder begagnade Biforhinkar och en plywoodskiva som jag borrat ett ca 70-80 mm hål i mitten.
Foderbalongernas tid är för "bi"
mvh. Beekeepern

PS. Går även att använda en hink med sockerlösningen plus lite halm i, (så bina har någott att klättra på).
Ställ hinken direkt på ramarna och ställ sedan två tomma skattlådor plus taket, så har du din egen fodrare.
Man måste sätta sig ner ibland, så att själen hinner i fatt.
Sökare...
Eller så kan det vara bättre att resa sig från datorn och göra något praktiskt ett tag, för att rensa skallen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

714 gäster, 3 användare (1 dolda)
Numera, Lagge76

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidning jag någonsin har läst!
/Jeya M

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser