Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Idag har vi hämtat  (läst 813 gånger)

maravilla

  • Inlägg: 44
    • Jämtland
Idag har vi hämtat
« skrivet: 06 aug-07 kl 22:24 »
en frassepojke på 4 mån, viltsvart till färgen och söt som socker.
Det var många år sedan jag hade kanin, så lyckan är stor.
Nu är det tänkt att han ska bo inne, men helst lös så mycke som möjligt (hoppas han kan lära sig gå på låda) och sen har jag gjort en rasthage av kompostgaller som jag tänkte han kan vara i när vi är ute, är det för tidigt att han får prova den imorgon?
Har lite svårt att veta hur lång tid de behöver för att bo in sig.
Har läst att man ska lämna kaninen ifred första dagen, men det var ju lite svårt när han bor i köket (han har fått sitta i buren hela dagen) och barnen och mamman :-[ har suttit lungt bredvid och tittat.
Vi gav honom lite pellets på em och då la han sig i dörröppningen så vi klappade honom och han såg ut att mysa. Han verkar inte så stressad, men vad vet jag...
När kan man räkna en frasse som fullvuxen?
Är det någon mera som har sin frasse inne? De flesta verkar ha dem utomhus.
Hoppas någon erfaren kan lämna något svar till den lyckliga novisen :)

 

Gösta

  • Inlägg: 1630
Re:Idag har vi hämtat
« Svar #1 skrivet: 07 aug-07 kl 18:30 »
Du skriver "Frasse" och jag antar att det är en Fransk Vädur.
Om så är fallet så är kaninen fullvuxen vid ca 14 månader. Väger då ca 6 kg om han inte får för mycket mat.
Du gör helt rätt i att ha honom i en bur första 3 - 4 dagarna och att buren står helst på samma ställe och en plats där du ofta befinner dig.
Du skall prata med honom ganska mycket så han lär sig känna igen din röst. Då kommer han (hon?) att vara lugn och känna en trygghet.
När du sedan släpper ut honom ur buren så låt buren stå öppen så att han kan när han vill söka sig dit. Ge också maten där. På det sättet lär han sig var han hör hemma.
Lycka till
Gösta


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

463 gäster, 1 användare
Aquamaja

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser