Risken med att ha två hagar, en för bockar och en för getter, är att det blir något av "konfirmandläger" över gården då brunsten infaller m.a.o. pojkarna springer till flickorna eller tvärt om.
Men med BRA nät med nedersta tråden fixerat i marken på minst var 50 cm kan det gå bra, i synnerhet om man har nät eller trådar ovan nätet (90 cm) så att sista tråden kommer upp på en höjd av 160 cm.
Ett annat bra sätt är att längst ner mot marken ha 2-3 eltrådar med en mellan liggande
jordtråd . Dessa sitter på distanser, ca 15-20 från stängslets insida hos bockarna och det samma men på
utsidan hos
getterna.Trådarna sitter alltså så här, räknat från marken.
Eltråd 5 cm /
Jordtråd 10-14 cm (från marken) / Eltråd 20-25 cm / ev. Eltråd 35-40 cm.
Om man ändock har el framme kan man sätta en eltråd högst upp kompleterad med en andra eltråd innanför ca 20 cm (hos getterna utanför eller både innanför, "på toppen" och utanför).På detta sätt kommer bockarna att varken klättra över eller gräva sig under sitt nät och ut, inte heller kommer de att vilja klättra in hos getterna eller gräva sig under nätet och in till dem.
Det absolut bästa nätet för getter och bockar är sk
Cyklon-nät 
.
Det har specialknutar som gör nätet praktiskt taget omöjligt att deformera vad gäller maskornas storlek och läge.
Det är kostsamt att köpa in men i längden oerhört tids- och problem-besparande

.