Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Adoptera bort kalv  (läst 2666 gånger)

fjala

  • Inlägg: 2
    • -
Adoptera bort kalv
« skrivet: 07 feb-22 kl 19:44 »
Hej!
Våra kossor håller på för fullt att kalva. Häromdagen så fick vi en kalv, vars mor visade sig vara en galen mor... Sfärmor spenderade en natt på sjukhus efter att ha blivit stångad. Efter det har hon gjort flera attacker mot flera. (Självklart håller vi oss på behörigt avstånd och jobbar säkert).
Min känsla är att hon snarast behöver slaktas, det är för farligt. Ett felsteg och en grind går upp eller man missar vart man har henne, så kan det vara kört.
Hennes kalv är en knapp vecka. Vad gör man med den? Kan man lyckas adoptera bort den? Hur länge måste den vara med sin mamma innan avvänjning om vi inte kan slakta henne nu?

Vi har köttdjur. Mest hereford. (Men hon är någon herefordkorsning).

Tjalve

  • Inlägg: 3214
    • Blekinge
SV: Adoptera bort kalv
« Svar #1 skrivet: 07 feb-22 kl 21:08 »
Du får väl köpa en säck torrmjölk och ge kalven minst tre liter två gånger om dagen i 12 veckor.
Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

 

lena melin

  • Inlägg: 30
SV: Adoptera bort kalv
« Svar #2 skrivet: 07 feb-23 kl 19:33 »
Bra råd, hoppas de slaktade ut den styggingen, och att kalven var snällare. Man avlar inte på trilska djur.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

818 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser