Gps-sändare för höns?

Startat av Carl Olofson, 28 Apr-24 kl 13:51

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Carl Olofson

Flera gånger den senaste månaden har vi sprungit runt och letat efter en höna som blivit väl förtjust i att utforska omgivningarna. Finns det gps-sändare för höns, så att man enkelt kan se var en höna befinner sig?

Skogsvilde

Citat från: Carl Olofson skrivet 28 Apr-24 kl 13:51
Flera gånger den senaste månaden har vi sprungit runt och letat efter en höna som blivit väl förtjust i att utforska omgivningarna. Finns det gps-sändare för höns, så att man enkelt kan se var en höna befinner sig?

Skaffa ryggskydd och sy dit en ficka till gps.

Annars kör tricket att öppna sent på dagen.
Då brukar damer med egna gömmor ha riktigt brått iväg.
Och då är det bara att följa efter...
E-nr är inte det minsta lilla farliga.
Det kan vara produkten som döljer sig bakom som ställer till det.
Men inte nödvändigtvis.

Svarthönan

Jag vet en som skaffade/lånade en värmekamera och på så vis hittade sin höna ruvande i en håla.

Själv är bäste dräng

Små GPSer som är menade att ha på handleden när man t ex orienterar, för att sedan kunna se hur man egentligen sprang, borde fungera på en höna som är borta en stund över dagen. Testade på mormors svamputflykt... det var ett kul spår att visa henne.

Blev nyfiken och hittade massor av smp GPSer och taggar på nätet. Man kan säkert hitta en tillräckligt liten så att den går att sätta på ett ben.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

222 Gäster, 2 användare
Själv är bäste dräng, simon.arvestrand