Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Saft av odon?  (läst 2732 gånger)

Per_A

  • Inlägg: 4
    • Skåne
Saft av odon?
« skrivet: 06 sep-18 kl 10:33 »
Jag skulle vilja testa göra saft av odon som växer mycket nu, väldigt fin blå färg har dem med, men antar att de blir lika mörka i saften som blåbär. Finns här någon med erfarenhet av safta med odon eller kanske en blandning av odon, lingon och blåbär?

Kanske det gäller samma grundrecept som med blåbärssaft?

Karlsdotter

  • Inlägg: 1492
    • Ångermanland
SV: Saft av odon?
« Svar #1 skrivet: 06 sep-18 kl 11:27 »
Odon har en fadd tråkig smak så vill du använda dem blanda med andra bär. Jag har gjort sylt på bären och den är ätbar men inte mer

Per_A

  • Inlägg: 4
    • Skåne
SV: Saft av odon?
« Svar #2 skrivet: 06 sep-18 kl 16:09 »
Så en saft på blåbär, lingon och öron tillsammans kan vara något? Även om blåbären kommer i minoritet. Det här skall undersökas! Tack för svar!

 

Berberis

  • Inlägg: 1779
    • Närke
SV: Saft av odon?
« Svar #3 skrivet: 06 sep-18 kl 17:53 »
För många år sedan kokade jag saft på odon. Den var drickbar, men den höll sig bara en kort tid.
Däremot kokade jag i flera år sylt på lingon, odon och blåbär. Syltens smak var helt okej, tyckte jag.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

434 gäster, 1 användare
Karlsdotter

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser