Vad är det för ankor? Jag har mysk- och cayugaankor, och de ruvar väldigt gärna. Däremot så kan det vara lite si och så i början, innan de samlat ihop en lagom hög! Då kan de ligga en dag eller två, sedan struntar de i det ett tag (vilket oroade mig i början). Men när de värpt tillräckligt lägger de sig och ligger kvar.
Apropå utputtade och trasiga ägg, mina åker också ut ibland, men eftersom de har boat på golvet går äggen inte sönder, så jag kan stoppa tillbaka dem bland de andra.
Förmodligen är det också viktigt att de får vara så ostörda som möjligt medan de ligger. Eftersom mina cayugor inte är så tama ännu har jag satt upp en skiva ut mot stallgången i deras "bur", så att de inte behöver oroa sig i onödan och det verkar funka bra. Deras hane släpper jag ut så de får lugn och ro. Till myskorna stänger jag bara så att de får vara ifred för de andra på dagtid.