Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Årsmodell 2017  (läst 1401 gånger)

enSAM

  • Inlägg: 50
    • -
Årsmodell 2017
« skrivet: 27 maj-18 kl 10:59 »
Nu i slutet på Maj finns det kvar några bin i kupan förutom drottningen som såg dagens ljus förra året. Bor i Norra Norrland.
Samuel

Thomas_

  • Inlägg: 2219
  • Biodlare sedan -91. Finsnickare sedan -97.
    • Skåne
SV: Årsmodell 2017
« Svar #1 skrivet: 27 maj-18 kl 19:13 »
Ojdå, det låter intressant. Hur gör du bedömningen att de inte är kläckta under 2018?
Egenföretagare som lever på bin, pollineringstjänster, avel och drottningodling, uthyrning av bisamhällen till företag och privatpersoner, samt honungsförsäljning. Bedriver Buckfastavel sedan 1996, är lärare på Fristads Folkhögskolas utbildning i Yrkesbiodling, samt är regional Bihälsorådgivare SLU.

 

enSAM

  • Inlägg: 50
    • -
SV: Årsmodell 2017
« Svar #2 skrivet: 27 maj-18 kl 20:55 »
Om dom är kläckta under 2018 frågade jag inte om utan om dom som kläcktes under 2017 fortfarande lever, eller är alla arbetsbin som invintrades i fjol höstas döda och "utbytta" mot årets modell.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

562 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser