Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Rivapparat-mjölksyrning av morot?  (läst 1705 gånger)

Stoppedethele

  • Gäst
Rivapparat-mjölksyrning av morot?
« skrivet: 20 jan-17 kl 15:46 »
Hej!

Jag vill riva större mängder av morot till mjölksyrning och undrar om någon har något tips. Hittills har jag använt min "månlandare" men den tar för lite åt gången tycker jag. Rivjärn river för smått.
Jag använder gärna handdrivna apparater, om det tex finns nånting som liknar en gammaldags köttkvarn, fast med rivfunktion,  som man skruva fast i köksbänken....?

Tacksam för vägledning!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

559 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser