Om inte förening tagit vattenprov nyligen börja med att antingen kräva det eller lämna in ett själv så får du svar på vattenkvalitén.
Jag har ett protokoll från årsmötet i början av 2015 och där står att "det under året tagits två vattenprover och att kvaliten är tjänlig"
Men det är bara till och från som sagt, typ en dag i veckan. Resten är vattnet kristall klart. Men sen blir det brunt och fullt av mangan igen. Går inte att spola bort heller genom att låta vattnet stå och rinna. Men efter några timmar är det borta av sig själv.
Kan jag be att få ta del av vattenproven?
Då jag har ny här och mkt liten ort i kombination av grannens reaktion så är jag rädd att det är en känslig grej här kanske. Vill ju inte bli stämplad som en jobbig typ pga detta, så kanske bäst att vara tyst och köpa ett eget filter, men det blir en saftig slant med installation.
Visst kan jag göra ett vattenprov men med tanke på att det är visuellt grummligt och man ser stora manganbitar så är frågan vilken poäng det är att lägga pengar på det. Jag kan ju utan expertis avgöra att det är otjänligt när det ser ut så.
Ska väl isåfall vara för att kunna visa upp resultatet för vattenföreningen.
MVH