Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Hjälp med varmvattenberedare  (läst 5112 gånger)

Radar

  • Inlägg: 1693
    • Jämtland
SV: Hjälp med varmvattenberedare
« Svar #20 skrivet: 10 okt-15 kl 10:58 »
Är varmvattenberedaren ansluten till enfas 230 V, med fas längst till vänster på plinten och nolla till de tre hopkopplade polerna?



Ja, så är det kopplat.
Men tydligen var det falskt alarm. Det verkar fungera som det ska. Jag var väl för ivrig med att kolla om det blev någon värme och uppfattade klickandet i återställningsknappen som att den löste ut.

När jag letade efter vad som är rätt motstånd i värmeslingan hittade jag en bra tabell. (http://www.relek.se/teknisk_info.html)Det föll mig inte in då att jag hade kunnat räkna ut det.
P=U upphöjt till 2 dividerat med Resistansen. Med mina värden blir det ca 814 W.
Med hjälp av den första tabellen i länken ska man kunna räkna ut hur lång tid det tar att höja temperaturen 20 C på 80 l vatten med 814 W men just nu verkar jag inte klara att omvandla formeln rätt.

När jag allt för snart ville kolla om det blivit varmare spolade jag ju ur några liter för att känna efter. Det innebär att lika mycket kallt vatten (ca +4 C) fylls på i beredaren, som ska värma även det vattnet. Om jag kollar en gång i timmen hinner allt vatten i beredaren inte värmas mycket.
Tiden går, som allting annat.
Här går den fort så förbannat.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

564 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Kan verkligen rekommendera denna utmärkta matnyttiga publikation! Blir förvånad varje gång den dimper ner hur bra och detaljerade artiklarna är. Dessutom mycket inspirerande. :)
/Anders Ö

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser