Mineraler med koppar o utankoppar

Startat av mulleberga, 21 Sep-15 kl 12:13

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

mulleberga

 ??? ::) Jag har ett par Gotlandsfår, Finull och får som är blandning Oxforddown/Finull. Nu till min fråga " Gotlänningarna ska ha mineraler med koppar och de andra ska ha utan koppar." .... hur gör jag? då de går tillsammans??? Tacksam för svar hur jag då ska göra!!  ???
Bor på Liljegården med islandshästar, shettlandsponnys, får, höns, hundar och katter

olivia.k

Alla de raser du räknar upp ska ha mineralfoder med koppar.
Vem har sagt att de inte ska ha koppar? Är det försäljaren på Granngården kan du bortse från deras information eftersom de är just försäljare och ha inga egna djur antar jag.
Jag tror de köper in alldeles för mycket mineraler utan koppar så de försöker kränga på den på personer innan "bäst före" datumet har passerat.


Information om koppar och andra mineraler kan man läsa i artiklar som är skrivna av veterinärer på fårhälsovårdens hemsida.

javill

Som olivia.k är inne på så ska dina får ha mineraler med koppar. Det är egentligen bara ostfrisiska mjölkfår och texel som inte ska ha koppar.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

293 Gäster, 1 användare
Lasse-hatten