Det finns bilar som använder mineralolja i bromshydrauliken, men de är relativt sällsynta. T ex en hel del modeller av Citroën (samtliga med gashydraulisk fjädring efter 1968, samt vissa av de gamla A-modellerna 2CV m fl ).
I övrigt rekommenderar jag att oljan får vara kvar i motor, växellåda mm tills vidare, och så tömmer du de aggregaten först när bilen ska skickas på skrot (eller om de ska lyftas ur bilen och man vill tömma dem för att undvika spill).
Om bilen har servostyrning så finns det någon liter mineralolja i det hydraulsystemet också. Men det brukar sakna avtappningsplugg och det ryms bara någon dl i behållaren. Ska man tömma det fullständigt måste man lossa slangar och dra hydraulcylindern (vanligtvis hopbyggd med styrningens kuggstång) mellan ändlägena några gånger.
Och om den har AC (och kylmediet inte redan har läckt ut av sig självt) kan det vara lämpligt att låta någon kyltekniker ta hand om det som finns kvar. För att kolla om det finns kvar kylmedium kan man skruva av hatten på en av serviceventilerna och trycka in piggen på den lilla schraderventilen för hand. Om det pyser kraftigt och blir kallt så finns det kylmedium kvar.
Stötdämparna innehåller också mineralolja, men den brukar man aldrig bry sig om att ta hand om. Den får följa med när stötdämparen går som metallskrot.
En miljöfarlig sak som finns på vissa bilar (bl a Volvo 740) men som jag inte tror man hittar på en Ford Mondeo, är kvicksilverströmbrytare för motorrumsbelysning etc.
När det gäller miljöbelastning från kylarvätska och bromsvätska så ska man ha klart för sig att de visserligen är ganska akut giftiga, men eftersom de är vattenlösliga så blir eventuellt spill utspätt ganska snart. Ur den synpunkten är de inte lika allvarliga som mineraloljebaserade saker.
Ev krockkuddar, krutladdningar i bältessträckare mm bör man ta hand om för sig och lämpligen fyra av till sista april om man inte vill spara dem som reservdel.