Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Tråden om dumsptring/dumpster diving  (läst 1301 gånger)

Candyfloss

  • Inlägg: 4
    • Småland
Tråden om dumsptring/dumpster diving
« skrivet: 24 aug-14 kl 23:58 »
En tråd jag tror skulle kunna passa in här? Handlar trots allt om en annorlunda/alternativ livsstil  ::)

Jag är totalt ny - var ute idag och skulle kolla in om vi hade dumpstringsmöjligheter här på hemmaplan men hade inte räknat med att faktiskt komma in i soptunnan så hade varken handskar eller ficklampa med mig.. Kom hem med en paprika som souvernie i alla fall  ;D

Hur som helst, skulle vilja höra utav era erfarenheter och tips?

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14974
    • Östergötland
SV: Tråden om dumsptring/dumpster diving
« Svar #1 skrivet: 25 aug-14 kl 00:12 »
Är det inte bättre att prata med den i affären som har hand om utsorteringen och säga att du har ett par hushållsgrisar? Då slipper du plocka i kontainern, bara hämta kartongen med dagens skörd. Får du för mycket så är det bara att hitta någon mer som vill ha. Eller så skaffar du ett par grisar ;D

 

Be

  • Inlägg: 409
    • Finland
SV: Tråden om dumsptring/dumpster diving
« Svar #2 skrivet: 12 sep-14 kl 13:39 »
Vet inte hur ni har det där, men där jag bor har alltfler butiker börjat låsa in sina sopor  ::). Men det finns också ställen, eller endel bland personal i olika affärer, som är vänligt inställda, och t.ex. lägger ätbart och annat i prydliga högar i sina förpackningar, så att man inte behöver rota genom allt eller så att det blir kladdigt och äckligt. Det finns ju tvärtom också de (kanske pga butikens policy?) specifikt ser till att röra till det så att ingen vill ta nåt (t.ex. i en butik brukade de lägga fiskar överst i komposttunnan, så att ingen ville ta av grönsakerna under). Men kolla in olika ställer och se hur det går! :)

Sen kan jag ju lägga till att somliga bara dyker på vintrarna, för att de tycker risken för bakterier od är för stor på sommaren. Men på sommaren finns ju en massa annan gratis mat istället!

(Ps. I min erfarenhet vill de aldrig *ge* bort mat direkt från butikerna utan säger tvär-nej. Kanske man ska påstå att man har grisar då även om man aldrig skulle få det för sig på riktigt? ;))
Ingen människa är illegal


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

493 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser