Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Nyttigheter i vit/gul/röd-beta  (läst 1188 gånger)

Kanin-Eva

  • Inlägg: 785
    • Dalarna
Nyttigheter i vit/gul/röd-beta
« skrivet: 13 aug-14 kl 17:06 »
Sitter och funderar på nästa säsong. Tidigt, ja, visst men det är så roligt att planera.

Hur som helst så funderar vi på att odla gul- eller vitbeta istället för rödbeta. Visst är rödbetan vacker med sin färg men den färgar också av sig på allt annat man lagar den med och egentligen tycker vi att vi kan klara oss utan färgen.

Nu vet jag att man förlorar en del nyttigheter med färgen men min fråga är om gulbetan är bättre än vitbetan när det gäller innehåll av vitaminer och annat nyttigt eller om det kvittar. Hittar inget i handboken om gul/vitbetor heller.
Lever min dröm på världens vackraste plats med min man, kaniner, hundar, höns och odlingar.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

441 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser