Hönsklubb i småland?

Startat av Anna, 18 Mar-07 kl 22:10

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Anna

Någon av er kan säkert svara på vad någon hönsklubb som är verksam i Småland heter?
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

Sia

Varför ska man gå upp så tidigt på morgonen? Det är iallafall på kvällen det är som roligast.

orloff

Sveriges Fjäderfäklubb             Bankgiro 5593-6389

75:- enskilld medlem   100:- familj  40:- junior    

Ny tidning med rasregister är på gång till medlemmarna!

Anna

Vilken av klubbarna på SRF:s hemsida är en klubb i Småland?
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

orloff

Ingen.  ;)  Det är en helt fristående förening. Alltså inte ansluten till SRF. Finns inga ringtvång på utställningen.  Med stor sannolikhet blir Nationalen där i höst.  :)          

Anna

Ska jag vara ärlig så förstår jag inte riktigt vad du Orloff menar. Håller en ny klubb på att startas i Småland? Kommer den klubben ha en egen utställning??? Nå'n annan som förstår?
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

orloff

Sveriges Fjäderfäklubb bildades 1961, alltså ingen ny förening. Den har ALLTID varit fristående från SRF på medlemmarnas begäran. Den har 2 utställningar om året på Huseby Bruk. En den 8/7 då det visas lite olika raser och säljs en hel del, (om det blir släppt från sva igen). Den stora utställningen är i år 7-8 oktober och brukar ha över 300 djur anmälda.
Nationalen är ju inte förrän i november.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

264 Gäster, 2 användare
LimJans, Stengrim