Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Är det samma ras? Vilket namn är rätt??  (läst 1293 gånger)

frisserad

  • Inlägg: 1
    • Gotland
Är det samma ras? Vilket namn är rätt??
« skrivet: 17 feb-14 kl 19:16 »
Jag behöver lite hjälp av någon som har mer koll än jag. Jag har fått för mej att det heter Watermaaler skägghöns men sen såg jag en annons om Watermaalse skägghöns... De är väldigt lika MEN är det samma sort??  Försökte kolla på nätet men fann då ett 3:e ord o det var Watermael, så jag blev bara mer snurrig. Är det samma sort??? o vad heter de egentligen i så fall. Vill ha lite koll så jag inte köper på mej fel ras o utökat min lilla besättning. Tacksam för snabbt svar av kunnig i ämnet  :D

Henrik Penrik Filivilivenrik

  • Inlägg: 4602
  • F.d. Armand
    • Blekinge
    • Hönsbloggen
Skötare av en liten hushållsflock av mestadels blandrashöns, samt svenska myskankor.

 

Britttis

  • Inlägg: 37
    • Dalarna
SV: Är det samma ras? Vilket namn är rätt??
« Svar #2 skrivet: 17 feb-14 kl 22:07 »
Watermaalse betyder nåt/nån som kommer från Watermaaler...  ;D
Mångsysslare med 1500 kvm grönsaksland, djur, jordkällare och stort välfyllt skafferi på höstarna.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

490 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser